GÜNDELİK YAŞAMDA NEFES, NEFES TEKNİKLERİ VE DETOKS ETKİSİ

ELLE (Turkey) - - GÜZELLIK -

DOĞRu NEFEs NAsıL ALıNıR?

Gündelik yaşamda doğru nefesin ilk şartı, solunum için yaratılmış bulunan burnumuzu kullanmaktır. Konuşmadığımız, yemek yemediğimiz, şarkı söylemediğimiz ve bizi fiziksel olarak zorlayan bir aktivetede bulunmadığımız sürece nefes alıp verirken sadece burnumuzu kullanmalıyız.

DiyAFRAm KAsıNıN BüyüK ROLü

Nefes alma işlemini büyük ölçüde kontrol eden, göğüs boşluğunun alt kısmında bulunan ve şemsiye şeklinde olan diyafram kası, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayırır ve solunumun başrol oyuncularındandır. Havanın ciğerlere girişi ve çıkışında kaburgalar arasında görev alır.

Omurga sağlığının, dik durmanın ve düzgün bir postüre sahip olmanın genel sağlığımız için ana gerekliliklerdendir ve azalmış diyafram hareketi kronik sırt ve bel ağrısının da en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Diyafram aynı zamanda, bedenimizin ikinci beyni olan sindirim sistemimizin dengede çalışmasında da etkindir.

Rus Doktor Prof. Mikhail Tombak’a göre, diyaframı daha iyi kullanarak, doğru nefes alarak, yaşlanma belirtilerini öteleyebilir, iyi yaş alma sürecine katkıda bulunabiliriz. Göğüs nefesi kullanan kişiler diyafram nefesinin sağladığı faydalardan mahrum kalır. Buna ek olarak kandaki oksijen düzeyinin düşük olmasına, bu sebeple dokulardaki oksijen yetersizliği neticesinde biriken sıvı ve toksinler de ödem, selülit vb. gibi durumlara yol açar.

DiyAFRAm NEFEsiNiN DETOKs ETKisi

Düzgün bir diyafram nefesi, yarattığı vakum etkisiyle lenfi kan dolaşımına çekerek lenfatik drenajı uyarır ve artırır. Böylece hücreler arasında bulunan sıvı içerisinde tahliye edilmeyi bekleyen toksik maddelerin atılım hızı 15 katına çıkabilir.

Peki ağızdan nefes almak neden zararlıdır? Ağızdan alınan nefesler dengesizlik yaratıyor. Dahası var... Bilim insanları çağımızda kronik hastalıklardaki artışın en önemli nedenlerinden biri olarak stresi gösteriyor. Modern dünya insanı 100 yıl öncesine göre iki-üç kat daha fazla solunum yaptığı halde bedensel dengeyi kuramıyor, çünkü kronik stres nedeniyle diyafram nefesi yerine göğüs nefesine geçti. Daha da kötüsü hem gündelik hayatında hem de gece uyurken burnu yerine ağzından nefes alıp veriyor. İnsanoğlu, otonom sinir sistemine sahiptir. Otonom sinir sistemi, fizyolojinin otomatik düzenleyicisidir ve vücudun işleyişini sürekli kılan tüm arka plan görevleri otomatik olarak yerine getirir. Vücudun bu otomatik işlevleri arasında sadece biri istemli olarak kontrol edilebilir. Bu da nefestir. Nefes alma sıklığını, derinliğini ve düzenini istemli olarak değiştirerek, vücudun solunum sisteminden beyne gönderdiği mesajları değiştirebiliriz. Solunum sisteminden gelen geri bildirim beynin çalışma şekli üzerinde, ne hissettiğimiz, ne düşündüğümüz, olanı biteni nasıl yorumladığımız, algılarımız, verdiğimiz kararlar, yaşadığımız olaylara verdiğimiz duygusal ve fiziksel tepkiler üzerinde birincil derecede etkilere sahiptir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.