BİR FİLM, BİR KİTAP

LADY DIANA

ELLE (Turkey) - - MOOD -

Kraliyet düğünü, Prens Louis’nin vaftiz töreni, Prens Harry ve Meghan Markle’ın katıldığı davetler ve taze Düşes’in bu davetlere katılırken giydiği kıyafetler... İngiliz kraliyet ailesi dünya gündeminden hiç düşmese de bu yoğunluğa rağmen konu dönüp dolaşıp hep tek bir kişiye bağlanıyor; kalplerin kraliçesi unvanıyla tarih yazan Leydi Diana’ya... Özgün kişiliği, kurallara başkaldıran güçlü duruşu ve günümüzde bile ilham vermeye devam eden stiliyle (hatta hatırlarsanız Virgil Abloh, Off-white’ın ilkbahar/yaz 2018 koleksiyonunu Leydi Diana’nın ikonik görünümlerinden ilhamla tasarlamıştı) gerçek bir modern çağ prensesiydi o; düğününü de, ölümünü de milyonlar izledi. Ölümünün 21’inci yılında popüler kültüre yön vermeye devam ediyor. 31 Ağustos’taki ölüm yıl dönümü yaklaşırken Leydi Diana’yı ve ardında bıraktıklarını, onu en iyi anlatanlarla hatırlıyoruz. Nelere imza attığını yine yeniden alkışlamak adına.

The Story of Diana

2017 tarihli belgesel The Story of Diana, başta erkek kardeşi Earl Spencer olmak üzere, anlatıcıların gözlemleri ve Diana’yla olan anıları üzerinden ilerliyor. Prens Charles’la adının anıldığı andan itibaren medyanın ilgisini üzerine çeken Diana’nın zamanla sadece İngiltere halkının değil, tüm dünyanın favori prensesine dönüşmesini izliyoruz belgeselde. Ve üzücü bir şekilde, bu ilgi ve sevginin mahremiyetini elinden alırken ölümüne de sebep olduğunu görüyoruz. Bir trajedinin peri masalı gibi gösterilmesine karşı eleştirel bir tona sahip The Story of Diana. Kalbinizdeki hisleri köpürtebilir.

Diana: Her True Story–in Her Own Words

1992 yılında yayımlandığında İngiltere gündeminin tam orta yerine düşen bu kitap, İngiliz kraliyet ailesine olan hisleri de kökünden sarsmıştı. Diana: Her True Story, Leydi Diana’nın gazeteci Andrew Morton’la yaptığı röportajlardan derlenen bir biyografi. Çocukluğundan başlayarak tüm hayatını Morton’a anlatan Diana; Prens Charles’la evliliklerinin perde arkasında yaşananları, bulimia hastalığıyla mücadelesini, sarayda gözlerden uzak hayatını, hayallerini ve korkularını tüm açık sözlülüğüyle paylaşmıştı bu kitapta. Geçtiğimiz yıl, ölümünün yirminci senesinde yeniden düzenlenerek piyasaya sunulan kitapta ayrıca Diana’nın aile albümünden fotoğraflar da yer alıyor.

Prenses Diana

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.