Vazo ölçüsü

Evim - - Seçenek -

Vazoların uzunlukları 5 cm’den 100 cm’e kadar değişiyor. Ancak nerede hangi uzunlukta bir vazo kullanacağınız büyük bir önem taşıyor. Örneğin bahçede, antrede ya da salonun bir köşesinde yere koyacağınız vazo diğer mobilya ya da objelerin boylarıyla orantılı olacak şekilde büyük olabilir. Bahçede 100 cm uzunluğunda bir vazo da kullanabilirsiniz. Öteki taraftan yemek masasının üzerinde kullanacağınız vazonun uzunluğu- nun kesinlikle 30 cm’i geçmemesi gerekiyor ki masada karşınızda oturan kişilerin yüzlerini rahatlıkla görebilesiniz.

Grup vazo

Eğer yerde ya da bir yan sehpanın sehpanın üzerinde kullanıyorsanız uzunca tek bir vazo tercih edebilirsiniz. Ancak geniş bir alanda kısmen daha ufak vazoları bir arada kullanmaya özen gösterin. Örneğin konsol üzerinde ya da kitaplıklarda vazolarınızı gruplayarak kullanabilirsiniz. Vazoları gruplarken en az bir özelliğin ortak olmasına dikkat edin. Malzemesi, dokusu, formu ya da renkleri olabilir…

Sağlamlık

Sağlam bir vazo en az 3 mm kalınlıkta olmalıdır. Aynı zamanda alt kısmı üst kısmına göre biraz daha ağır olmalı ki içine çiçek ya da su koyduğunuzda dengesi bozularak devrilmesin. Bunun için alt kısmının zemine oturduğu yeri destekleyen bir alçı, demir ya da seramik katman da yapılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.