5 SORUDA DESEN KULLANMA KLAVUZU

Evim - - Desenle Tazelenen Pozİtİf Yaşam Alanlari -

İlham aldığınız stil fotoğraflarındaki gibi bir ev dekore ederken hangi desenler birlikte iyi gider, neye vurgu yapmalıyım gibi bazı önemli uygulama kurallarına riayet etmek gerekiyor.

1. Desen kullanmanın kuralları var mı?

Elbette var. Desen kullanırken en fazla üç veya dört seçenekle sınırlandırın. İçlerinden sadece birini en yoğun kullanın, diğerleri tamamlayıcı olarak kalabilir ve harmanlarken ölçeklere dikkat edin. Birden fazla büyük desen kullanmayın ve desenleri sadece bir köşede ya da alanda toplamak yerine odanın genelinde dağıtarak dengeyi sağlayın.

2. Odanın kalan düzeni nasıl olmalı?

Desenli bir duvar kağıdınız varsa mobilya ve döşemelik kumaşları olabildiğince düz ve doğal renklerde kullanın. Eğer desenin yalnız kaldığını düşü- nüyorsanız yastık ve örtülerde tekrarlayabilirsiniz.

3. Küçük odalar ve duvarlarda hangi desenler kullanmalı?

Oda ölçüsünü görsel olarak değiştirmek ve büyük ya da küçükmüş gibi algılatmak için desen kullanmak akıllıca bir uygulama. Düşük tavanlı bir odada dikey geometrik çiziler kullanın. Yatay çizgilerse dar mekanları geniş gösterir. Elbette desenlerin ölçeklerine dikkat ederek... Aynı şekilde geniş bir duvarda küçük desenler kaybolur, geniş desenlerse küçük duvarlarda basık ve boğucu bir etki yaratır.

4. Zeminde de desen kullanılabilir mi?

Evet, elbette zeminde desen kullanabilirsiniz. Ana desenlerden birini bir kilim ya da halıda kullanmak bütünlük yaratır. Üstelik deseni değiştirmek istediğiniz de bunu kolayca yapabilirsiniz. Desenli bir halı kullanmak için ille de büyük mekanlar gerekmiyor. Seçtiğiniz desende açık ve pastel tonlar kullanarak hem alanı geniş gösterebilirsiniz. Halı deseni kumaş ve duvar kağıdında da tekrar edilebilir. Ancak bu durumda renklere dikkat! Zarif romantizm için pastel çiçekler, neşeli ve modernist yaklaşımlar için çizgileri tercih edin.

5. En doğru desenler hangileri?

Ev dekorasyonunda kullanılan desen seçenekleri oldukça geniş. Geometrik desenlerden çiçekli ve çizgililere, ikatlardan damasklara kadar pek çok desen arasından sizin için en doğrusu hangisini uygulayacağınıza karar verirken stilinizin öne çıkanlarına göz atabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekense renk, form ve desenlerin birbiriyle uyumu.

Laura Ashley.

Eijfinger Flamenco koleksiyonu, Evist.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.