50, 60, 70, 80’LER…

Evim - - Evcİlİk - ASLIHAN IŞIN

Eskinin ve yeninin karışımı evler, bugünün konforundan vazgeçemeyen ama geçmişin de peşine düşenlerin son tutkusu. Sadece dekorasyon dünyasında değil, giysi, ayakkabı ve aksesuarıyla modada da 50, 60, 70 ve 80’lerin izlerini süren yılları yaşıyoruz. Dönem formlarının verdiği sıcaklık ve iyi enerji, son zamanlarda nostaljiye duyulan yakın ilginin bir devamı; zaten bitpazarı, vintage gibi tarzlar ile retro eşyalar bu ilginin amacına hizmet ediyor. 20.yüzyılın ikinci yarısı, insan hayatını derinden etkileyen buluşlarla ve yeniliklerle dolu yıllar… 2000’li yıllarda artık farklı stillerin özgürce tadını çıkarırken, bugün yeniden ilgi duyduğumuz ve her biri farklı, yaklaşık onyıllık dilimlerden oluşan o dönemlere, hangi renklerin, formların, desenlerin ve malzemelerin imza attığını ve aslında onları birbirlerinden ayıran özelliklerin ne kadar net ve karakteristik olduğunu anlamak hiç zor değil.

Çamaşır makinesi, televizyon ve 1950’ler

50’ler, özellikle de ikinci yarısı tasarımın en parlak dönemi. Savaş sonrası psikolojisiyle, tüm acıları unutmak istercesine renklenen malzemeler bu yıllardan kalan eşyalar için en önemli ipucu sayılır. Tam bir tüketim çılgınlığı yaşanan 50’li yıllarda parlak yeşil ve sarılar ile, fıstık yeşili, şeker pembesi, bebek mavisi ve siyah, kırmızı ve beyaz birliktelikleri hakimdi. Soyut desenler ile hayvan ve leopar gibi hayvanlara dair desenler, çiçek formları bu renklerin konusu oldular. Formika ve melamin bize 50’li yılların hatıralarıdır.

Buluşlar ve yeniliklerle dolu yıllar… Peki hangi renkler, malzemeler ve desenler onları birbirinden ayırıyor?

Elektrikli ev aletleri ve 1960’lar

60’lar yepyeni bakış açıları, devrim fikirleri ve aya ilk adımın atılışının etkisiyle hareketlenen yıllardı. Hippi hareketi ile etnik çizgi ve bol süsleme, dönemi etkisi altına aldı. 68 kuşağını harekete geçiren romantik ve psikedelik 60’lar, neon renkler, yeşil, dore, turuncu ile fuşya, siyah ve beyaz kombinasyonlarıyla tutucu geleneklerden uzaklaştı. Batik, şal, etnik ve çiçek desenlerinin en parlak tonları bu yılların anahtarıdır. Açık raflı televizyon sehpaları, parlak yüzeyli mobilyalar 60’lı yılları anlatır.

Modern mutfaklar, bulaşık makineleri ve 1970’ler

70’ler iyimser, ama aynı zamanda asi yıllardı ve birbirinden çok farklı stiller bir arada yaşandı. Parlak yeşil, turkuaz, hardal, kahverengi, mor, ama en çok ve her kombinasyona sarı renk damgasını vurdu. Grafik desenler ile büyük ve parlak çiçek desenleri dönemin özetidir. Makrame ve laminat ile tanışma yılları olan 70’ler, formika kaplı mutfak dolaplarının da altın çağını yaşadığı yıllar oldu.

Bilgisayarlar, bilgisayar oyunları ve 1980’ler

80’ler zor yıllardı ve birçok ekonomik, kültürel ve sosyal değişikliği içinde barındırdı. Ekolojiyle tanışılan bu on yıl periyodunda her şey zengin ama karmaşıktı. Toprak renkleri, siyahlar, griler, bordo, gülkurusu ile tam tersi neon renkler döneme damgasını vurdu. 80’leri bir başka şekilde iri çiçek ve iri geometrik desenlerle, pötikareler yardımıyla ayırt etmek mümkün. Cam mobilyalar, desenli duvar kağıtları, walkman ve Commodore 64 bilgisayarlar en tipik 80’lerdi...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.