Mesudiye’de doğanın içinde

Evim - - Dekorasyon - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

ELVİRA ZANGHELLINI, DATÇA’NIN MESUDİYE KÖYÜNDE, DOĞANIN İÇİNDE

DOĞAL BİR EVDE YAŞIYOR. DENİZE HAKİM BİR TEPEDE YER

ALAN EVİN BAHÇESİ KEYİFLİ YEMEKLERE TANIKLIK EDİYOR.

Banyo penceresindeki renkli camlar ilk dikkat çeken unsurlar. Lavabo Kale’den seçilmiş. Halatlı merdiven ise Hane 78’den.

Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan İsviçreli Elvira Zanghellini, Datça’nın Mesudiye Köyü’nde manzaraya hakim bir tepede yer alan bu evin ilk önce arsasını satın almış. Sonrasında da buraya hayallerindeki evi yapmak üzere kolları sıvamış. Ev tek kat üzerinde planlanmış. Salon, açık mutfak, iki yatak odası, giyinme odası ve iki banyodan oluşuyor. Ayrıca yapının devamında girişi ayrı olan, banyolu bir misafir odası da yer alıyor. Misafir odası da dahil ev 130 metrekare kullanım alanına sahip. İçerisinde yer aldığı bahçe ise 2.200 metrekare. İnanılmaz bir deniz manzarasına hakim olan bahçeyi asırlık zeytin ağaçlarının yanı sıra meyve ağaçları renklendiriyor, taçlandırıyor. Evin yapımının her aşamasıyla ilgilenen Elvira Hanım 2011 senesinde buraya taşınmış. Yılın yarısını burada, yarısını ise İstanbul’da geçiriyor. Evin yerleşim planını yaparken iç mimar arkadaşı Nilgün Cömert’ten yardım almış. Bu evi yaparken ki amacı ise doğaya uyumlu, saygılı ve hatta iç içe yaşam alanları yapmakmış. Bunda da başarılı olduğunu söylüyor. Evin önünde ev sahibesinin burada vakit geçirmekten hoşlandığı büyük-

“Taş malze menin

soğukluğu na ahşa bın sıcaklığının eklendiği evde tüm tava nlar, ze minler ve mobilyalar ahşap malze meden. Ahşap işçiliğinin kendini en çok gösterdiği ala n ise giyin me odası. Burada dolap kapılarına özel motifler işlen miş.

Yaşamın bir parçası olan mutfağın hem estetik hem de kullanışlı olmasına dikkat edilmiş. Bu alanda herşey ahşap dolapların içine gizlenmiş.

çe bir veranda yer alıyor. Verandaya yerleştirilen büyük ebatlı ahşap masa akşam saatlerinde keyifli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Misafir ağırlamaktan keyif alan ev sahibesi burada dostlarına sık sık davetler veriyormuş. Hatta akşam serinliğini kırmak amacıyla bu alana bir de şömine yaptırmış. Yoga ile ilgilenen Elvira Hanım, ileriki dönemlerde bahçesine bir de yoga platformu yaptırmayı planlıyormuş. Dekorasyonda otantik stili seven ev sahibi bu tarzı Mesudiye’deki evine de yansıtmış. Evde ağırlıklı olarak doğal renkler tercih edilmiş. Malzeme olaraksa sedir ağacı ve doğal taşa yer verilmiş. Evi dekore ederken en büyük kaynağı ise doğa olmuş sahibesinin. Ahşap dokusu evin genelinde önemli bir yer tutuyor. Salon bölümünde taş ve ahşabın uyumlu birlikteliği vurgulanmış. Bu alanda ev sahibinin eskici ve antikacılardan topladığı objeler göze çarpıyor. Bu eski objelerin hepsinin bir hikayesi var. Salon ile iç içe olan mutfakta da yine ahşap ön planda. Sedir ağacından mutfak dolapları düzeni sağlamak için kapaklı olarak düşünülmüş. Bu alanın hem estetik hem de kullanışlı olmasına özen gösterilmiş. Evin ana yaşam alanında iki ayrı yatak odası düzenlenmiş. Yatak odalarından biri daha doğal ve otantik detalara sahip. Bu odadaki paravan ev sahibinin en sevdiği eşyası. Hint işi bu paravan İsviçre’den alınmış. Bu

odadaki yatak ise Muğlalı Akif Usta’ya yaptırılmış. Diğer yatak odasında ise pirinç yatak dikkat çekiyor. Yatak, 34 yıl önce Kuledibi’ndeki bir antikacıdan satın alınmış. Odayı delikiş yatak örtüsü takımı ve yine pirinçten yapılmış objeler tamamlıyor. Evin belki de en ilginç odası giyinme odası. Baktığınızda mükemmel ahşap işçiliğiyle kaplı duvarlar görüyorsunuz oysa bu duvarların hepsi birer gömme dolap. Dolapları yine Akif Usta yapmış. Bu alandan evin ana banyosuna geçiş yapılıyor. Ev sahibi banyoda da doğal ve geleneksel bir malzeme kullanmak istemiş, bu nedenle mermeri tercih etmiş. Evde kullanılan eşyalar seneler içerisinde oluşmuş, Elvira Hanım daha önce yaşadığı evlerde kullandığı eşyalara, seneler içerisinde eskici ve antikacılardan aldığı objelere bu evinde yer vermiş. Zaman içerisinde sevdiği objeler olursa bunları da evine ekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.