Ormanın içinde masal dünyasında...

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

ŞİLE’DE ORMANIN İÇİNDE ŞİRİN Mİ ŞİRİN BU YAZLIK EV, RENKLERİ, EŞYALARI VE SAHİPLERİYLE BİR MASALIN İÇİNDEN FIRLAMIŞ GİBİ DURUYOR.

Şile’de ormanın içinde bir sitedeyiz. Müstakil evlerden oluşan site aynı zamanda denize de yürüme mesafesinde. Her evin kendine ait bir bahçesi bulunuyor. Yazarımız Nur ve eşi İbrahim de, ikiz kızları Neva ve Merva ile birlikte bu sitede keyifli bir evde geçiriyorlar tüm yazı. Nur B. Anaç, bu evi alış hikayelerini şöyle anlatıyor: “İkimiz de çalıştığımız için eşimle haftasonları İstanbul’dan kolayca geçebileceğimiz, sade bir yaz evi edinmek arzusundaydık. Çocukların bahçesinde oynayabileceği, minik bir bostanımızın olabileceği, denize yakın bir ev arayışımız sonucunda bu site karşımıza çıktı. Gelir gelmez aradığımız yer olduğunu anlayıp, evi almak için harekete geçtik.Çok kısa sürede de eve yerleştik.” Aile bu eve bir de isim vermiş: “Masal Ev”... Haksız da değiller ağaçların gölgesinde kuş seslerinin etrafı kapladığı yemyeşil bir bahçenin içerisinde konumlanan ev, rengarenk odalarıyla Grimm Kardeşler’in bir masalından çıkmış gibi duruyor. Dubleks evin alt katında iki oda bir de açık mutfak bu-

lunuyor. Tüm odaların duvarları beyaz ancak hepsi farklı renklerde dekore edilmiş. Alt kattaki odalardan birinde mavi, diğerinde ise kırmızı ağırlıkta. Üst katta ise iki yatak odası yer alıyor. Evin dekore edilme safhasında da bir tür oyun oynamışlar aslında: “Bu evi sadece haftasonları kullandığımız için çok yüksek olmayan bir bütçeyle döşedik. Makul fiyatlı mobilyalara, aksesuarlarla hareket katmak istedik. Country tarzına yakın bir hali var evimizin, ama ben kalıplardan çok hoşlanmadığım için her odayı farklı şekilde dekore ettim diyebilirim. Örneğin bizim odamız romantik bir modda, şöminenin olduğu oda marin, mutfağa açılan oda ise mutfakla uyum içerisinde country tarzına yakın… Evi bir nevi kobay gibi kullanıp, sevdiğimiz bazı stilleri ve renkleri burada denedik.”

4 kişilik aile bu evlerine özellikle televizyon almamış. Gerçekten de televizyon yokken her zamankinden daha fazla sohbet edip, kitap okuyabildiklerini fark etmişler. Genelde hafta sonları geldikleri bu eve arkadaşlarını da çağırmayı seviyorlar: “Özellikle de çocuklu olanları! Hep beraber denize giderek başlayan gün, barbekü ile devam ediyor.” Renkler ve detaylarla kişiselleştirilmiş bu evde kusursuz döşenmiş bir showroom hissinden ziyade, yuva hissi var. Ev sahipleri eşyaları yeni almaktansa, eskileri dönüştürmeyi tercih etmişler. Nur B. Anaç, bu minik eve gerçekten emek ve zaman har- cadıklarını söylüyor: “Bundan 3 sene önce taşındığımız ev için aradığımız herşeyi hazır olarak bulamadık. Bu durumda iş bana düştü, birçok objeyi, aksesuarı tek tek elimde hazırladım. Ayrıca evleri alelacele döşemekten ziyade ihtiyaçlarına kulak vererek, evi dinleyerek dekore etmeyidaha çok seviyorum.” Ev sahiplerinin en sevdiği oda şöminenin de olduğu mavi oda. Özellikle de serin bahar akşamlarında. Bahçe ise bütün ev halkının en sevdiği alan. Çocuklar haftasonlarında çoğu zamanı buradaki ağaç evde geçiriyor.

Neva ve Merva’nın odasında duvarlarda canlı bir mavi tonu tercih edilmiş. Odada yerden kazanmak için ranza kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.