Her odaya bir tema

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN ASLIHAN IŞIN

Bu günün dekorasyon anlayışında karıştırmak, yakıştırmak ve klişelere bağlı kalmamak var; yani evler artık birbirine benzemiyor, kendi kurallarını koyan, baştan sona evin sahibinin ihtiyaçlarına ve zevklerine göre düzenlenen kişilikli evlerden söz ediyoruz. Öte yandan, hiç kimseninkine benzemeyecek diye rasgele desenleri ya da temaları karıştırmak sadece görsel kirlilik yaratır çoğu zaman, ancak doğru doku, desen ya da tema seçimiyle özgün mekanlar yaratılabilir. Önemli olan yakıştırmak, çünkü dekorasyon biraz da renk, desen ve doku uyumu demek değil midir? Ve yakıştırmak gerçekten estetik bir iş, ince bir zevk meselesi… Kişilikli bir ev yaratmakla ilgili en büyük kolaylık, son yıllarda renklerin ve desenlerin en cesur, en gösterişli günlerini yaşıyor olmaları. Öyle ki, mobilyalar kadar aksesuarların ve tekstilin zenginliği ve iddiası gözden kaçacak gibi değil; ekoseler, puantiyeler, denizci desenleri, çiçeklilerle buluşup dekorasyonda alabildiğine özgür bir moda yaratıyorlar. Yani artık her zevke ve yaklaşıma göre malzeme bulmak çok kolay!

EV DEKORASYONUNDA DESEN VE RENK KULLANMANIN BİRAZ CESARET İSTEDİĞİ DOĞRU; ANCAK HER EVİN, HATTA ASLINDA HER ODANIN BİR TEMA BÜTÜNLÜĞÜ, BİR DESENİ YA DA DOKUSU OLMALI. YANİ BİR KİMLİĞİ…

Önemli olan hangi odaya neyin yakışacağına zevklerin yönlendirdiği doğrultuda karar vermek. Örneğin denizci, daha çok yazlık evlerin, balkonların, banyoların, kısaca yaz mevsimini, denizi, yıkanmayı çağrıştıran mekanların teması olarak seçilir. Ekose, özellikle de kırmızı, pembe gibi canlı renkler, mutfağa yakıştırılır; aksesuarlara, piknik malzemelerine, tekstile, kısaca yemek ve yemeği çağrıştıran her şeye uyum gösterir. Dantel romantik bir dokudur örneğin, yatak odalarında ve çoğunlukla da pastel renklerle birlikte kullanılır, çok da yakışır. Öte yandan çiçekli desenler de bir yanıyla romantiktir, ancak daha neşeli bir algı yarattıkları için salonlarda kullanımı, özellikle de enerjiyi artırmak için birebirdir.

Gemili perde kancası: 30 TL., www.suave.com

El ve yüz havluları: (adet) 6,90-16,90 TL., English Home.

Folding çamaşır sepeti: 249 TL., Habitat.

Ahşap ayna: 59 TL., YKM.

Balık ayna: 19 TL., YKM.

Diş fırçalık: 35 TL., www.evmambo. com

Mozaik sabunluk: 27,50 TL., YKM.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.