Güneşli ev

Evim - - Içindekiler - GÜNEŞ ULUKUŞ/

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Evim’in 100. sayısını hazırladık. Evim’e daha nice güzel sayılar, yaşlar dilerken zamanın nasıl da çabucak akıp gittiğini düşünmeye başladım ve yorgun olduğum bir günün akşamında evimin asansör aynasına bakarken, 30 yaşıma girdiğimi idrak ettiğim anı ve o anda yaşadığım hüznü hatırladım. Aslında hüzünlendiğim şey geçen zaman ya da ilerleyen yaşım değildi. Beni hüzünlendiren 30 yaşına kadar yapamadıklarımdı. Tabii bunun farkına sonradan vardım. 30 yaşımı ve yapamadıklarımı içime sindirip yoluma devam etmek kolay olmadı. Bu yaş benim için bir basamaktı, sahip olduklarım için mutluluk duyma ve yaşadıklarım için şükretme zamanıydı. “İyi ki yapmışım”ların yanında “keşke yapmasaymışım”ların da olduğu bir listeydi. Benim yaşanmışlıklarımdı ve beni ben yapan detaylardı.

Kısacası yaşadıklarım beni olgunlaştırmıştı. Ve tabii evimi de… Çünkü şimdilerde benimle birlikte evimin, eşyalarımın da değişip, dönüştüğünü, olgunlaştığını fark ediyorum. Önemsemeden seçtiklerimi, sevdiklerimi, sevmediklerimi, eksiklerimi, fazlalıklarımı gözden geçiriyorum ve ruhuma göre yeniden düzenliyorum. Ama acele etmeden, evimin olgunluk dönemi değişiminin tadını çıkararak ve tabii fiziksel koşullarımı da dikkate alarak… Kısacası sıcak bir iklimden nispeten daha soğuk bir iklime geçiş, ev değişikliği, evcil hayvan besleme, çocuğumun doğması, evden çalışma gibi

Hiçbir şey aynı kalmıyor; benimle birlikte eşyalarım da, evim de değişiyor, olgunlaşıyor. Evimde neler mi oluyor?

hayatımın ve ruhumun detaylarını ince ince evime yansıtmakla meşgulüm şu aralar...

• Artık fazla deterjan kullanmadan, doğal ürünlerle temizlik yapıyorum. Kırılan çöp kutusunu yenilerken de kağıt, plastik, cam ayırımı yapabileceğim bir tercihte bulundum. • Performansından memnun olmadığım elektrikli süpürgemi Rüzgar’ın kırıntılarına ve kedilerimin tüylerine çözüm olacak, neredeyse her gün kullanabileceğim pratik bir süpürgeyle değiştirdim. • Mutfak balkonumu çiçeklerle donattım. Yemek yaparken ve yerken onlara bakmak bana keyif veriyor. • Mutfak dolaplarını düzenleyerek, fazla ve kullanmadığım eşyaları elden çıkardım. Daha sağlıklı yemekler pişirmek için fırınımı yenileyerek kendi kendini temizleyen pratik ve çocuk kilidi olan güvenlikli bir fırına çevirdim. • Anneannemin yer bulamadığı için balkonunda tuttuğu ferforje dolabı temizleyip, mutfakta değerlendirdim. • Geniş bir evde otururken aldığım, şimdilerde hiç kullanmadığım büyük orta sehpayı ve koşu bandını yerden kazanmak amacıyla evimizin deposuna kaldırdım. • Kedilerimin pencere kenarından dışarıyı daha rahat izleyebilmeleri için pencere camlarımı kilitli sinekliklerle kaplattım. Rüzgar içinse pencere ve balkon kapılarına kilit taktırdım.

Yatak odasında venge rengi mobilyalarımın yarattığı boğucu havayı dağıtacak turkuaz detayları, krem-turkuaz-somon tonları taşıyan çiçekli bir yatak örtüsünü ve tarçın tonlarında ufak bir halıyı kullandım. Değişim hep güzellikten yana olsa keşke, değil mi?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.