İstika met Karayip Adaları

Evim - - İklİm Kuşaği: Tropİk Rüzgar - HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

Y az mevsiminin ta m ortasında, sıcaklar iyice içimizi ısıtırken rota mızı en tropik adalar topluluğu na doğru çevirdik ve karşımıza K arayipler çıktı!

Karayipler’in rafine, sıcak stilini hissetmek için uzaklara gitmek gerekmiyor.

Doğal tonlar ve parlak renkler

Hayalinizde Karayip stilini canlandırırken içinde bir miktar yeşil, mavi ve sarının olduğu renk paletini düşleyebilirsiniz. Aslında Karayip evlerinin teması doğallık. Bej, yaprak yeşili ve kahverengi favoriler arasında. Dışarıyı içeri taşıyan bir stil olan Karayip ada stilinde önceliğiniz bu renklerden yana olsun. Ayrıca bu, aksesuar ve desenli tekstillerin yarattığı vurgulu efektleri de dengeler.

Bol desenli dokuma ve tekstiller

Karayip ada stilinde bol ve iri desenli tekstiller popüler. Ayrıca yastık ve örtü kenarlarında desen ve işlemeler göz alıcı renklerde ipliklerle dokunuyor. Ancak hem desen hem de sarı ve camgöbeği gibi iddialı renkler kullandığınızda yaratacağı kaosu önlemek için tema renginiz bej veya beyaz olsun.

Koloni ve sahil havası bir arada

Karayip adalarının dekorasyon stili şehir evine en kolay adapte edilen stillerden. Adalar çağlar boyu Fransa’nın provans stilinden İspanya ve Afrika’nın etnik dokularına kadar farklı kültürlerin etkisi altında kaldığından mimari ve dekorasyonda kolonyal bir stil hakim. Bu kültür harmanı mobilya formlarına da etki ediyor. Mesela koyu renk cilalı masif ahşap rustik mobilyalar kimi zaman rattan ve hasırlarla, kimi zamansa sahil evi tadında eskitme meşe ve beyazla kombinleniyor.

6 adımda Karayip stili

Karayip teması detaylarda tropik renkler ve desenlerle hareketleniyor. Mobilyalar hafif ama renkleri göz alıcı. Hasır eve hayat veren en önemli malzeme.

1. Karayip adalarının doğal ve rahat tarzını yakalamak için zeminde ahşap cotto veya toprak rengi seramik kullanın. Jüt veya pamuklu ama mutlaka renkli kilimler tercih edin.

2. Tropikal sahil evi havası yaratan sarı, mavi ve yeşil gibi renkler seçin. Duvarlara stencil veya serbest el ağaç dalları, çiçek ve büyük yapraklı bitki motifleri de çizebilirsiniz.

3. Karayip evinin öne çıkan mekanı açık ve geniş mutfaklar. Bir duvarda lime yeşili gibi çarpıcı bir renk uygulayın. Ada ruhunu yansıtmak için raflara deniz tarağı, zencefil kökleri asın.

4. Evde tropikal çiçeklere bolca yer verin. Orkide ve cennet kuşu çiçeği Karayip stilinin zarif ve değişmez çiçekleri.

5. Ahşap mobilyaların arasına açık renk cilalı veya hasır, rattan sehpa, koltuk ve sandalyeler ekleyin. Renkli yastık ve örtüleri keten, kanvas gibi doğal dokumalarla kombinleyin.

6. Mutfak ve banyoda mozaik ya da bu etkide seramik, cotto karolar kullanın. Kırmızı, lacivert, sarı, turuncu gibi canlı tonlarda mozaikleri beyaz, kahve, bej gibi natürel havlu ve aksesuarlarla tamamlayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.