Çizgilere yer açın!

ENINE, BOYUNA, KALIN YA DA INCE... EVINIZDE ÇIZGILER NE KADAR YER ALIYOR? YAŞAM ALANLARINDA ÇIZGILERI EN UYGUN VE DOĞRU ŞEKILDE KULLANMANIN YOLLARINI ARADIK, BULDUK!

Evim - - Rehber -

Geçmişten günümüze popülerliğini sürdüren çizgiler duvar kağıdından yastığa, halıdan aksesuara kadar bir çok dekorasyon ögesinde boy gösteriyor. Çizgililer yaşam alanları için iyi bir seçim. Özellikle evinizi sıfırdan başlayarak dekore ediyorsanız aslında işiniz çok daha kolay. Çünkü seçtiğiniz çizgili ürüne göre mekanı düzenlemeniz mümkün. Modası hiçbir zaman geçmeyen çizgiler, neredeyse tüm dekorasyorn stilleriyle de uyumlu. Çizgili desenlerde modern, retro, klasik gibi çok farklı tarzlarda ürünler bulmanız mümkün. Bu yüzden bu ürünlerin içinden mutlaka birisi sizin yaşam alanınıza uyacak- tır. Üstelik zikzaklardan barkodlara kadar çok farklı çizgi desenleri bulunuyor, seçeneğiniz neredeyse sınırsız. Çizgiler yatay, düşey yönlerde farklı renk ve kalınlıklarda kullanımlarına göre bulundukları mekanların görüntüsünde istediğiniz şekilde bir göz algısı yaratmanızı sağlayabilir. Siz de istediğiniz çizgili mobilya, tekstil ürünü ya da aksesuarı seçerek yaşam alanınızda bu zarif desene merhaba diyebilirsiniz.

Renk ve çizgi bütünlüğü

Tıpkı renkler gibi çizgilerin de kendilerine özgü etkileri bulunuyor. Herhangi bir kompozisyon içindeki çizgi, bir ren-

ge, açık-koyu değerlere sahip olabilir. Renkler çizginin etkileme gücünü artırır ya da azaltır. Güçlü bir renkle birleşen kalın çizgi çarpıcı bir etki yaratırken aynı çizgi pastel bir renkle birleştiğinde daha yumuşak bir izlenim bırakır. Özellikle renk açısından kontrastlık oluşturursanız (örneğin beyaz yüzey üzerine siyah veya kırmızı çizgiler gibi) tek başına ilgi çekici ve hareketli bir etki yaratırsınız.

NEREDE, NASıL KULLANMALı?

Çizgiler duvara uygulanmak istendiğinde küçük mekanlarda ince, büyük mekanlarda ise kalın olarak kullanılmalı. Enine çizgiler mekana derinlik katar ve mekanı geniş gösterirken tavan yüksekliğini normalden daha aşağıya çeker. Bu yüzden koridor gibi uzayıp giden alanlarda uygulanması daha uygundur. Çok dar ve küçük mekanlarda uygularsanız basık ve boğucu bir alana sahip olabilirsiniz. Boyuna çizgiler ise tavanın daha yüksek görünmesini sağlar. Dikdörtgen formlu bir mekanda uzun bölüme eşlik eden çizgilerde bir halı ya da kilim kullanmak mekana daha akıcı ve geniş bir görünüm katar. Duvar ve zemin gibi geniş alanlarda kullanılan çizgiler, mekan dekore edilirken cesur davranıldığı da gösterir.

Stiller ve çizgiler

Çizgiler özellikle kır evi ve provans karması stillerin vazgeçilmez desenleri arasında yer alıyor. Beyaza yakın renklerde kullanılan eskitme ahşabı daha romantik hale getiren pudra tonlarının kombiniyle tamamlanan tasarımlar, sahil evlerinin aydınlığını her yerde yaşatır. Çiçeklerin, zıt desenlerin ve sınırları olmayan bir dekorasyon akışının yaşandığı bohem stillerde çizgiler de daha özgürdür. Etnik desenler ve çiçeklerle

birlikte kullanılan çizgiler enerjik renkleriyle mekana da canlılık katar. Siyah beyaz kombinasyonuyla kullanılan geniş çizgiler ise modern bir etki yaratmanızı sağlar. Modern ve retro stillerde grafik bir etki yaratmak için daha çok duvar yüzeylerinde, klasik stilde ise koltuk döşemelerinde çizgi kullanabilirsiniz.

5 soruda çizgili seçimi

Çizgileri evimde nasıl doğru kullanabilirim? Aklınız karıştıysa kendinizi fazla yormayın. Işinizi kolaylaştıracak tavsiyelerimiz var. 1. Evime çizgileri nasıl uygularım? Çizgilerin yer aldığı bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız işe çizgili bir ürün seçmekle başlayın. Bu bir duvar kağıdı da, bir kanepe de olabilir. Çıkış noktanız bu ürün olsun, böylece seçeceğiniz stili ve renkleri daha kolay belirleyebilirsiniz. Baktığınızda basit gibi görünen çizgileri mevcut odanızın tarzını değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Çizgili kullanmanın en kolay yolu iki renk çizgili kullanmaktır. Bir doğal ve bir parlak renkten oluşan çizgilileri kullanabilirsiniz. Çizgileri duvarlarınızda kullanırken dikeylerin yükseklik hissi, yatayların ise genişlik hissi verdiğini göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapın. Yaşam alanlarınızda farklı ruh hallerini yansıtmak için de çizgilere yer verebilirsiniz. Pencere ve kapı üzerlerinde kalın koyu çizgiler, soft renklerdeki kumaşlarda ince net olmayan çizgiler gibi. Pencerelerinizi giydirmek için de çizgili kumaşlar ideal bir seçim olabilir. 2. Sade döşenmiş bir eve sahibim, çizgileri burada nasıl kullanabilirim? Beyaz üzerine ince mavi çizgiler taşıyan döşemelik kumaşlar kullanarak Fransız kır evi stilini odanıza taşıyabilirsiniz. Soft renklerde perde ve yastıklarla bunu tamamlayabilirsiniz. Rustik mobilyalar da bu kombini tamamlayacaktır. 3. Çizgiler ile şık bir oturma odası nasıl yaratabilirim? Klasik ve geleneksel bir oturma odası-

na sahip olmak istiyorsanız çizgili ipek kumaşları döşeme ve perdelerde kullanabilirsiniz. Eğer perdeleriniz düzse pencere önünde kullanacağınız çizgili döşeme kaplanmış şık bir berjer tercih edebilirsiniz. Sofistike bir görünüm katmak istiyorsanız renk olarak ise parlak olanları seçmenizde fayda var. 4. Modern bir dekorasyona hangi tür çizgiler daha uygundur? Modern bir dekorasyon stilini yaratmak çizgilerle gerçekten çok kolay. Karışık renklerde olmayan grafik desen ya da minimalist tarzdaki çizgileri tercih edebilirsiniz. Bu tarz çizgileri de düz hatlı mobilyalar ile kombinleyebilirsiniz. Eğer daha sofistike bir görünüm elde etmek istiyorsanız daha soyut türde çizgili ürünler tercih edebilirsiniz. Bunları da pastel tonlarla kombinlemeniz uygun olacaktır. Uzman dekoratörler farklı türdeki çizgileri de bir arada kullanarak eklektik bir görünüm elde edebiliyorlar.

5. Diğer desenlerle iyi durur mu? Kesinlikle... Aynı tonları seçtiğiniz sürece çizgi desenler, çiçek, geometrik ya da puantiye gibi diğer desenlerle çok şık durur. Tonlarınızı belirleyip farklı desen kombinasyonlarını deneyip bir arada nasıl durduklarını görebilirsiniz.

Gardisetti.

Tepe Home

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Persan.

El dokuma kilim,

Apex.

Valborg yastık: 14,99 TL., Ikea.

Vazo: 525 TL., Mudo Concept. Sandalye: 383 TL., Lazzoni.

Tasarıım Perde.

Persan.

Evist.

Evidea.

HannaHome.

AS Creation.

Lot.

Tasarım Perde.

Luoca Patisca.

As Creation.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.