Soğuk ama güzel

Sıcak havalar sizi bunaltıyorsa izin verin akıllı klimalarla serin hava tüm evinizde dolaşsın.

Evim - - Içindekiler -

Tarihten bir yaprak!

İlk klima sistemi, 1902 yılında William Carrier adında genç bir mühendis tarafından icat edilmiş ve başlangıçta sadece endüstriyel alanlarda kullanılan hantal ve pahalı bir sistemmiş. Uygun fiyatlı ev klimaları ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonra geliştirilmiş.

2 tip klima var, sizinki hangisi?

Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri... Tüm klimaların çalışma prensibi aynıdır: Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Evinizin büyüklü- ğü, iklimi ve ısıtma sistemi nasıl bir klima kullanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU birimine sahip olan klima aynı zamanda yüksek güce de sahiptir. BTU, İngilizce British Thermal Unit (Britanya ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur. Btu/h ise, klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

Hangi odaya hangi klima?

Klima hesabını kendi kendinize yapma- nız en doğru sonuça ulaşmanızı sağlamayabilir ama yine de basit bir yöntemle bu hesabı yapabilirsiniz: Oda metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz. Yaklaşık 22,46 metrekarelik bir odanız varsa, 22,46/2,2x1000=10209 btu/h bu da demektir ki odanız için 12000 btu/h yeterlidir.

Filtre seçimi önemli

Eğer alerjiniz varsa ve iç mekandaki havanın kalitesiyle ilgili endişeler taşıyorsanız o zaman klimalarda bulunan fiberg-

lass filtrelerinizi değiştirip yerine polen, toz, duman gibi şeyleri havadan temizleyen bir filtre takın. Farklı filtre çeşitleri bulunuyor. Orta verimlilikte cep filtreleri, elekronik filtreler, yüksek verimlilikte filtreler ve hepa filtreler. Bu dört filtreden birini seçebilirsiniz. Düşük kalitede bir filtre seçerseniz, iyi çalışmayacağından ve tıkanacağından ısının devridaim etmesi mümkün olmaz. Daha yüksek elektrik faturası ödemenize sebep olur. Klimanızın ömrünü kısaltır.

Q9000 model ön cephede bulunan birbirinden bağımsız fanlar sayesinde güç ve kontrolün mükemmel dengesini sunuyor, Samsung.

Alarko Carrier.

Enjoy serisi klima, Daikin.

Prestige Inverter model oda sıcaklığını güvenilir bir şekilde ve sadece 5-6 dakikada 5°C değiştirebiliyor. LG.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.