Tekno-yaşam

Evim - - Içindekiler -

Dünya Kupası en sonunda bitti! Şimdiye kadar kupa ile ilgili birçok köşe yazdım ancak sanırım ilk defa böyle bir giriş yapmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü futbolu sevenleriniz olsa da büyük bir çoğunluğunuzun uzunca bir süre tüm işlerinizi bitirip ayaklarınızı uzatıp sevdiğiniz dizi ya da programı seyredecekken televizyonu eşinize kaptırdığınıza eminim. Günde iki maç olmasından dolayı eminim dizilerin tekrarlarını izlemeniz de mümkün olmamıştır. Ancak artık kupa bitti rahatım diye düşünmeyin. Yakında ligler ve bitmek bilmeyen spor yorum programları geri dönecek ve kavgalar kaldığı yerden devam edecek. Üstelik sadece futbol değil çakışan iki ayrı dizi ya da evdeki ufaklığın çizgi film izleme seansları ile de bu problem hiç bitmeyecek. Kim bilir belki de eve ikinci bir televizyon almanın vakti gelmiştir. Buna ayıracak o kadar çok bütçeniz olmayabilir. Ya da iki ayrı televizyon ile aile üyelerinin ayrı odalara dağılmasını istemiyor da olabilirsiniz. Yazımın devamında tümü için sizlere uygun çözümler önermeye çalışacağım. Eminim biri tüm aileyi mutlu edecek bir çözüm olacaktır. Az da olsa bir miktar bütçe ayırabilirim ve ayrı odalarda televizyon seyretmekle kolay kolay dağılmayız diyorsanız, bugünlerde Hepsiburada.com üzerinden fiyatı 900 TL.’den daha ucuza, HD uydu alıcı, dahili wifi, usb medya oynatıcılı, akıllı özelliklerle donatılmış LG’nin n 32LB580V modeli 32” ” bir LED TV almak müm- kün. Aynı fiyat aralığın- da akıllı TV özellikle- ri bulunmayan bir 32” Samsung ve Philips LED TV ya da aynı fiyata LG’nin özelliklerine ek

Dünya Kupası, birçok evdeki paylaşılamayan kumanda sorununda bardağı taşıran nokta olmuş olabilir. Bu işe bir çözüm arayanlar için tavsiyelerim var.

olarak 3D özelliği de sunan Vestel’in 32PH8075 modeli 32” LED TV’sini de tercih edebilirsiniz. Hali hazırda televizyonunu değiştirmeyi planlayanlar için eski televizyon kurtarıcı olabilir. Yine de evinde ikinci bir televizyon istemeyenlerdenseniz yeni alacağınız televizyondaki özellikleri doğru seçerek de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yeni alacağınız televizyonunuzda elbette 3D özelliği olmasını isteyeceksiniz. Buna ek olarak özellikler arasında yeni nesil çift görüntü teknolojisini de ararsanız yan yana oturup aynı ekrana bakarken bile farklı yayınları izlemeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde ailecek aynı diziyi ya da maçı seyretme mecburiyeti de ortadan kalkmış oluyor. Bu özellik aynı ekran üzerinden birbirinin ekranını görmeden iki kişilik konsol oyunlarının oynanmasını da mümkün kılıyor. Samsung, Philips, LG ve Vestel gibi birçok markada bulunan bu özellik “Çifte Ekran”, “Dual View” ya da “Dual Play” olarak aranabilir. Ayıracak hiç bütçem yok diyenler için de diğerleri kadar kesin olmasa da bir çözüm var elbette. Günümüzde hemen her evde bulunan iPad ya da Android tabletinize yükleyeceğiniz uygulamalar ile dev ekranda olmasa bile en azından sevdiğiniz yayınları kaçırmaktan kurtulabilirsiniz. Seyrettiğimiz popüler dizilerin bir çoğunun Kanal D ya da Star TV’de ya da bu gruplara ait kanallarda olduğu düşünülürse 2 ya da 3 uygulama kurarak tüm yayınlara ulaşmanız mümkün olabilir. Appstore ya da Android Market’ten TVYO uygulaması ile Star TV ve grubuna a ait kanalları, Kanal D uygulaması ile de Kanal D’deki dizileri izleyebilirsiniz. Diğer ulusal kanallar içinse Tivibu Cep HD uygulaması kullanılabilir. Tabii ki tablet çözümünü eşinize verip dev ekra ranı kendinize ayırman nız da bir başka seçen nek :)

MAHMUT KARSLIOĞLU / www.mkars@chip.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.