3 3

Evim - - Önerİ -

Dnaoimkat dıraentaljakmatmaaynıın

olmalı. Bitkilerin sağlıklı büyümesinin en iyi yolu doğru drenajın sağlanmasından ve çakıl tabakasının olmasından geçer.

Bu küçük eko sistemin ölü yapraklarını budaya- rak bakım yapın.

Kişiselleştirin... Kullandığınız bitki ve küçük aksesuarlarla kendi tarzınızı yansıtıp terrarium’unuzu benzersiz kılın. Yapımı ve bakımı nasıl olmalı?

Öncelikle drenajı sağlamak ve fazla suyu çekmek için kabınızın en alt kısmına çakıl taşı yerleştirin. Sonra kömürü küçük hale gelene kadar kırın ve kullanacağınız bitki boyutuna göre cam kabınıza yerleştirin. Torf dökün ve üzerine biraz bastırın. Bir çubukla bitkiler için delik açın. Bitkilerinizi dikin.

Yapraklarının kabın kenarına dokunmasına izin vermeyin. Bitkinize çok fazla sulama yapmayın aksi takdirde çürür.

Terrarium’daki bitkinizin yaprağı çürümüş veya fazla büyümüş ise budama yapmayı unutmayın. Eğer üstü kapalı bir terrarium yapmak isterseniz bitkilerinizi her iki yada üç haftada bir havalandırın.

Terrarium’un oluşumu için dolaylı ışık gerekir bunun için pencereden uzak bir yere konumlandırmalısınız. Ancak dikkat edin bir radyatörün yanına yerleştirmeyin.

Minyatür bir görüntü için

Bunun için küçük cam kavanozlar ve minik kaktüs kaplarını kullanabilirsiniz.

Minyatür kaplar havanın sirkülasyon yapmasına izin verdiğinden kuru iklimde yetişen bitkiler için idealdir. Küçük cam kavanozlar görüntü olarak daha da çekici olabilir. Kaplar ufak olduğundan düzenli sulama ile bitkilerinizin kurumasını engelleyin. Terrarium’ları minik cam kase hatta kavanozlara bile yapabilirsiniz.

Sebil, Bambum.

Kavanoz, Paşabahçe.

Ayaklı servis kasesi, İkea.

Vazo-mumluk, www.altincicadde.

com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.