Siz dikecekseniz!

Evim - - Önerİ -

Mutfak perdenizi kendiniz dikebilirsini. Vereceğimiz adımları izleyerek klasik modelde kısa perdenizi rahatlıkla dikebilirsiniz.

İlk önce nasıl bir perde isteğinize karar Dertsiz kumaş, Erol Kumaşçılık. Dertsiz kumaş, Erol Kumaşçılık. verin. Pencereyi ölçün. Uzunluk ve genişliğini not alın. Eğer perdenizin pencerenin altına sarkmasını istiyorsanız ölçüyü pervazın altından alın.

Perdeniz bol mu, az mı pileli olsun? Bol pile perdeyi zengin gösterir ama mutfakta bol pileli bir perdeye ihtiyacınız var mı, ne kadar kullanışlı? Mutfağınızın durumuna göre buna karar verin.

İhtiyacınız olan kumaş miktarını belirleyin. Eğer dökümlü bir perde istiyorsanız kumaşın pencerenizin genişliğinin iki ya da üç katı olması gerekiyor. Örneğin pencerenizin genişliği 60 cm ise 120 cm’lik bir kumaşa ihtiyacınız olacak.

Kumaşı serin ve düz bir yüzeyde ütüleyin. (Solmaya dayanıklı, kolay yıkanan ve yanmaz bir kumaş seçin.)

Bir kumaş sabunu ile, pencerenin ölçülerini, kumaş üzerine işaretleyin. İşaretlediğiniz yerlerden kumaşı kesin. Perdenin alt kısmını 1.25 cm’lik pay bırakarak içeri doğru kıvırın ve üzerine ütü basın. İç kısımlarında bozukluklar varsa onları giderin. Dikey olan kısımlarını da 1.25 cm içe çevirerek dikin ve ütüleyin.

Perdenin raya geçireceğiniz kısmını rayın kalınlığına göre ayarlayın. Yine aynı şekilde kıvırıp dikin ve ütüleyin.

Dertsiz kumaş, Erol Kumaşçılık. Zebra perde, Gizem Perde. Kumaş, Koçtaş.

Telamor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.