Her evde olması gerekenler

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN GÜNEŞ ULUKUŞ

Aşağıda sıraladığımız bir evin olmazsa olmazları listesinde yer alan birçok nesne pratik kullanıma yönelik olsa da bazıları estetik ve rahatlığı evinize taşıyacak nitelikte. Ne de olsa eviniz fonksiyonel olduğu kadar, hoşunuza gidecek eşyaları da barındırmalı.

1. Acil aydınlatma kaynağı

Rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir el feneri, mum, kibrit veya şarjlı lamba (şarjı dolu olarak) evinizde bulunmalı. Çok fazla ihtiyacınız olmasa da acil bir durumda ne kadar işe yaradıklarını göreceksiniz.

2. Havlular

En az iki banyo havlusu ve iki mutfak havlusu evinizde bulunmalı.

3. Temel mutfak eşyaları

Temel mutfak eşyaları arasında öncelikle 6 kişilik bir çatal, bıçak ve kaşık takımınız mutlaka olmalı. Hayatınızda hiç yemek pişirmeseniz bile...

4. Küçük bir alet takımı

Çekiç, düz uçlu tornavida, yıldız tornavida ve pense yeterli olacaktır. Bunları kullanarak kaçıran sifonu tamir edebi-

Pepper Mint Bliss. lir, duvara resim asabilir ya da boya kutusunu açabilirsiniz. Tabii daha bir sürü şey yapabilirsiniz.

6. Yedek anahtar

Her ev sahibi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla her ev de, birbirinden farklıdır. Ancak eviniz neresi olursa ve siz nasıl bir kişiliğe sahip olursanız olun olmazsa

olmaz eşyalar her evde aynıdır. Özellikle de burası, ilk eviniz ise...

5. Küçük bir temizlik seti

Ne kadar titiz biri olsanız da yere bir şeyler dökebilir, etrafı kirletebilirsiniz. Temizlik setinizde sadece çok amaçlı bir temizlik spreyi ya da kremi ile bir sünger bile olsa işinizi görür. Evinizi güzel ve temiz tutmak için düzenli olarak bu ürünleri kullanmalısınız. Evinizin bir çift anahtarını kardeşinize, annenize ya da arkadaşınıza, kısacası güvendiğiniz bir kişiye verin. Hiç ihtiyacınız olmasa bile yedeğinin bulunması bir güvence olacaktır. Ayrıca anahtarınızı nereye koyduğunuzu sık sık unutuyorsanız, kapının yakınında bir yedek anahtar daha bulundurabilirsiniz. Ama onları sadece asıl anahtarlarınızı gerçekten bulamadığınızda kullanın.

7. Ama gerçekten sevdiğiniz bir şey

Yeğeninizin yaptığı çerçeveletilmiş bir çizim, sevdiğinizin armağan ettiği bir vazo, en sevdiğiniz tatilden bir hatıra. Ne kadar sık gördüğünüzün bir önemi yok, yeter ki size keyif veren bir nesneyi evinizde sergileyin.

8. Nevresim takımı

Elbette ki büyük bir ihtiyaç. Uzun süredir aynı çarşafları yıkayıp tekrar kullanıyorsanız, yeni yatak takımlarına ihtiyacınız var demektir.

9. Biraz sanatsal bakış

Bej duvarlarında hiçbir sanat eserinin yer almadığı bir apartman dairesi hüzünlü ve biraz da ruhsuz olabilir. En azından duygulara hitap eden bir kartpostalı çerçeveleyin ya da en sevdiğiniz yağlıbayo resmin renkli fotokopisini alın. İnternette ya da yerel fuarlarda, ikinci el eşya mağazalarında araştırma yapın ve evinizin duvarlarını daha sıcak ve kişisel yapacak birşeyler bulun.

10. Oturacak rahat bir yer

Uzun telefon konuşmalarında, kitap okurken, ağlarken veya sadece duvara boş boş bakarken bile rahat edebileceğiniz bir yeriniz olsun. Her şeyden önce eviniz sizin sığınağınızdır.

İster bir apartma n dairesinde otura n ve mutfakta n çıkmaya n bir lezzet ustası olu n,

ister küçük bir kır evinde gerçek bir vega n, isterseniz de bu ngalovda yaşaya n “kendin yap” stilini benimse miş bir bohe m olu n farketmez. Bu nlar mutlaka olsu n.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.