BUHARIN GÜCÜ

Evim - - Önerİ -

Buhar nedir?

Neden buhara ihtiyacım var?

Bundan tam 400 yıl önce keşfedildi. Düdüklü tencere, buharlı makine ve trenler derken bugün yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi buhar. Günlük hayatta nerelerde, hayatımızı nasıl mı kolaylaştırıyor, birlikte bakalım.

Eğer suyu ısıtırsanız, su her ısıda buharlaşmaya başlayacaktır. Ancak eğer kaynatırsanız işte o zaman suyun tam randımanlı bir biçimde buhar ürettiğini görebilirsiniz. Buhar temas ettiği her şeye ısısını verir. Buharın hiç kuşkusuz en çok kullanıldığı alanlardan biri yemek pişirmektir. Çünkü buharla pişirilen gıdalar hem C vitamini hem de folik asidi kaybetmezler. Bu sebeple Çinlilerin en çok kullandıkları yöntemlerden biridir. Ancak buharın kullanıldığı pek çok diğer alan da mevcut. 1950’lerde ütü üreticileri farkettiler ki tekstillerin üzerine buhar temas ettiğinde kırışıklıklarda hatırı sayılır bir azalma oluyor. Bu buharın ütülerle birleşmesinin ilk anıydı. Aynı zamanda buhar çok hijyenik bir madde. Neredeyse bakterilerin %99’unu öldürebiliyor. Zararlı maytları engelleyip alerjinin önüne geçebiliyor. Üstelik tüm bunları yaparken deterjana da ihtiyaç olmuyor… Bu sebeple buhar temizlikte de çok etkili bir güç.

Örneğin fırınınızda ekmek pişiriyorsunuz ve kabuğunun biraz daha çıtır olmasını istiyorsunuz. Bu durumda fırınınızın buharlı pişirme seçeneğini aktive edin. Ya da fırında puding yapıyorsunuz ve kabarmasını istiyorsunuz. Bu durumda buharı alttan verebilirsiniz. Kek ve kurabiyelerde de benzer etkiyi elde edebilirsiniz. ÇAMAŞIRLARI HIZLICA YIKAR Buharla çamaşır yıkamanın da pek çok avantajı bulunuyor. Buhar makine su almadan devreye girdiğinde hem lekelerin kolay çözülmesini hem de suyun çok daha hızlı bir biçimde kumaşa teneffüs etmesini sağlıyor. Bu da zaman ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Yıkama sonrasında uygulanan buharsa çamaşırların daha az kırışmasını sağlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.