ODAYA IŞLEVSEL BIR ÇÖZÜM

Evim - - Çözüm -

nu hissettirir ve sorumluluk açısından da olumlu etki yaratır. Yatak ve çevresini kişisel alanı gibi düzenlemesini sağlayabilirsiniz.

3 Odanın bir bölümünde ikizler için iki yatağın, komodin ve konsolun yerleştirilebileceği gibi bir alanı hesaplayarak bir çekme kat yaptırabilirsiniz.

4 Çekme katı ikizlerin kullanacağı biçimde tasarlayın. Sizinki gibi bir planda çekme kat uygulamak daha akıllıca. Bunu uzun duvarda planlayın. Böylece pencereden direkt gün ışığı alabilir. Eğer ayrı yataklar kullanıyorsanız karşılıklı yerleştirilebilirsiniz ya da tavan yüksekliğiniz kurtarıyorsa ranza da kullanabilirsiniz.

5 Çekme katın altında kalan boşluk küçük bir banyo için uygun alan. Cam panelli bir duş, küçük bir lavabo, tekerlekli çekmeceler ve askılık olabilen panel radyatörle banyoya işlevsellik kazandırın.

6 Fazla geniş olamayan odada gereksiz ve teferruatlı aksesuarlardan kaçının. Abartıdan uzak dekoratif dokunuşlarla şıklaştırabilirsiniz. Mesela herkesin yatak başına ilgi alanlarına uygun küçük tablolar asabilir, kızınız için işlevsel bir makyaj masası ve boy aynası kullanabilirsiniz.

7 Kızınızın yatağının bir yanına yerleştireceğiniz komodin ya da yan sehpayı şık bir abajurla tamamlayın. İkizlerin bölümünde ise yatağa yönlendirilebilen duvar spotları kullanın. Odanın genel aydınlatmasını tavandan yoğun ışık veren taşınabilir bir lambaderle çözün.

8 Odadaki renk uyumuyla alanı geniş gösterebilirsiniz elbette. Ancak odanın çocuklar için düzenlendiğini unutmayın. Yani biraz renk iyi gider. Bu yüzden mobilyalarda açık renkler ahşaplardaysa meşe, açık ceviz, kayın gibi kaplamalar tercih edin.

9 Duvar renklerinde tek rengin açıklı koyulu tonlarını deneyin. Sarı, yeşil gibi nötr renkler de tercih edebilirsiniz, odanın tüm sahiplerine uygun olması için. Perde seçimlerinizde de duvar rengini ya da zemin rengini destekleyerek uyumlu olun.

10 Tekstillerde de kızınızla, ikizlerin alanlarını farklılaştırın. Mesela kızın yatağı önünde düz ve geniş bir halı kullanırken, ikizlerin çekme katında daha renkli ve desenli uzun yolluk gibi seçenekler tercih edebilirsiniz.

Kauri nikel spot: 89,99 TL., Koçtaş. Star ledli spot: 79,99 TL., Koçtaş. Cliff yan sehpa, Crate&Barrel. Turn lambader: 175 TL., www.bauhaus.com.tr

Spanish tekerlekli ferforje karyola: 1.450 TL., Mudo Concept. Newjoy My World 90x200 cm karyola: 1.949,99 TL., www.evmanya.com

Küçük ve derli toplu

Düğmeli

abajur, Evdama.

Mary Ann

yedi çekmeceli şifoniyer: 2.403 TL.,

Bilgili Mobilya.

Malm makyaj

aynalı şifoniyer: 279 TL.,

İkea.

Koton kilim: 75,95 TL.,

Zara Home.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.