Bu evin her köşesi yaratıcılık kokuyor!

BEGART MARKASININ YARATICISI BEGÜM AKDOĞANLAR TEŞVİKİYE’DEKİ EVİNDE OFİS, SHOWROOM VE EV YAŞANTISINI BİR ARAYA GETİRMİŞ.

Evim - - Dekorasyon - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

“Eklektik bir ruh hali taşıyoru m. Bu da giyinişime, tasarladıklarıma, dekorasyonu ma ve doku nduğu m ne varsa ona

ya nsıyor.”

Begüm Akdoğanlar 2.5 yıl önce taşındığı Teşvikiye’deki evinde kendi için hem bir yaşam alanı, hem ofis, hem de showroom yapmış. Bu daireyi tercih etmesinin bir nedeni de ailesinin de aynı apartmanda yaşamasıymış. Daire, Begüm Hanım taşındığında hayli kötü bir haldeymiş. Bu nedenle evin içi komple sıfırlanmış: “İç mimar değilim ama her detayını kendim hazırladım. Burası benim için, tasarımlarıma hayat verdiğim ilham merkezim. Salon, ev ofis mantığında olduğu için tasarım yaparken ilham aldığım nesnelerle dolu.” Salon ve odaların duvarlarında şampanya rengi kullanılmış. Salonun girişindeki duvar ise gri renge boyanmış.

Evin dekorasyonunu yaparken Begüm Hanım’a tasarlamaktan ve biriktirmekten hoşlandığı konular ilham olmuş: ”Eskiye dair herşey, günümüz teknolojisinde ortaya çıkan tasarımlar ve bu iki dokunun birleşimi beni mutlu ediyor. Yurtdışı seyahatlerimde aklıma kazıdıklarım ve de okuduğum dergilerden kestiklerimi harmanladım. Baktım ki tüm istediklerimi yapabilmem için malikane gerekiyor, o zaman hepsinden azar azar olsun diye düşünüp detaylarımda bunu yansıtmaya çalıştım.” Evin dekorasyonunu yaparken anne ve babası, Begüm Hanım’ın en büyük yardımcıları olmuş. Begüm Hanım evini “benim tasarım mabedim” diye tanımlıyor: “Koleksiyonumu oluşturduğum, huzur bulduğum, günün stresini attığım, rahatladığım alanlardan oluşuyor evim. İşi ile çok iç içe yaşayan biriyim. Ağırlıklı olarak salonda çalışıyorum çünkü ana ilham kaynaklarımı burada topluyorum. Be-

nim mood board’um yaşadığım yer!” Evde ayrıca bir giyinme odası ve yatak odası da bulunuyor. Giyinme odası ağırlıklı olarak dolaplardan oluşuyor. Ayrıca salondaki koltukların takımı olan bir koltukta bu alanda kendine yer bulmuş. Yatak odasında da giyinme odasındaki dolapları tamamlayan dolaplar yer alıyor. Bu dolaplar özel olarak yaptırılmış. Odada Japon yatak tercih edilmiş. Halıya bir tek bu odada yer verilmiş ve el örgüsü bir halı seçilmiş.

Antrede iki tabure bir sehpa ile, evde küçük molalar için keyifli bir durak oluşturulmuş. Tabureler 1900’lü yılların başından kalma, müzayededen alınmış. Sehpa Tchibo, porselen silah Seletti, kurukafa DL&Co’dan.

Begüm Hanım’ın yaptığı çanta ve takı tasarımları salonun her köşesinde karşımıza çıkıyor. Bilekliklerden bunlardan.

Evde vintage parçalara sık sık rastlıyoruz. Singer dikiş makinesi

de bunlardan biri, makinenin ayağı sehpa olarak kullanılıyor, gövdesi ise salonun başka bir alanında kendine yer bulmuş.

Giyinme odasında yer alan dolaplar özel olarak yaptırılmış. Takı ve aksesuarlar için ise orta alanda çekmeceli bir dolap kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.