Malzemeleri dönüştürün, kullanın

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN NUR BİLGİNOĞLU ANAÇ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Hem çok az zamanınızı alacak hem de odanızda hemen dikkat çekecek iki önerimiz var. Yapımdaki bazı aşamalar gözünüzü korkutuyorsa bir marangozdan yardım alabilirsiniz.

Alüminyum levhadan yan sehpa

Malzemeler: Alüminyum levha, primer sprey astar, sprey boya, jüt ip, sehpanın boyutuna uygun daire şeklinde ahşap (marangozda da kestirebilirsiniz), cila. Yapılışı: Karaköy Perşembe Pazarı’nda (bulunduğunuz şehirde yapı malzemeleri satan yerlerde) bulabileceğiniz alüminyum levhadan çok şık bir yan sehpaya sahip olabilirsiniz. 1. Öncelikle levhanızı primer sprey astar ile boyayın. Boyayı, bir ya da iki kat uygulayabilirsiniz. 2. Astarın kurumasını bekleyin, kuruyunca dilediğiniz tonda, örneğin bakır, gümüş veya pirinç renkte sprey boya ile boyayın. Kuruyunca ikinci katı uygulayın. Boyanın üzerine ayrıca vernik atmanıza gerek yok. 3-4-5. Boyanız kuruduktan sonra levhanızı silindir hale getirin, başlangıç ve bitiş çizgilerini üst üste getirip doğal iple sıkıca bağlayın. Siz bunu yaparken eşiniz ya da bir arkadaşınız levhayı tutarak size yardımcı olursa işiniz kolaylaşacaktır. İpin fazlalalarını kesin. 6. İp olan kısımlara yeniden boya atın ki ipiniz sehpanızla aynı tonda olsun. Marangozda sehpanın boyutuyla uyumlu olacak şekilde yuvarlak bir plaka kestirin. Biz burada İkea mutfak bölümünde satılan Snudda döner tablayı tercih ettik. Dilerseniz tablanıza farklı bir tonda cila da atabilirsiniz.

• Bu ahşap plakayı alüminyum levhadan hazırladığınız sehpanızın alt kısmının üzerine yerleştirin. Tablayı marangozda kestirdiyseniz sabitlemek için ahşabınızı yere ters olarak koyun, sehpanızın alt kısmını üzerine yerleştirip kurşun kalemle çizin ve çizilen daireye marangozunuzdan incecik çizik atmasını isteyin. Oluşan dairenin içerisine silikon sıkarak sehpanın ayağını sabitleyin. Yeni kahve sehpanız kullanıma hazır!

2 Saat Kolay

Süre:

Zorluk derecesi:

iki Salonunuzda, farklı işleve sahip 2 sehpanız olabilir. İster yan isterseniz orta sehpa; hatta belki ikisi de...

rın Dilerseniz sehpala yanına biraz daha kısasını da yapıp takım olarak da hazırlayabilirsiniz.

5

4

3

6

1

2

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.