Sade ama bir o kadar davetkar İskandinav evi

ÖZGÜRLÜĞÜ SEVEN BIR EV BURASI! ÇÜNKÜ EVDEKI HER ŞEY MOBIL. RENKLER, BEYAZ BIR KAR ÖRTÜSÜNE SERPIŞTIRILEN ÇIÇEKLER GIBI. PEK TABI, SICAKLIK... ISVEÇ’TE BIR EVE KONUK OLUYORUZ.

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN HANİFE YILMAZ FOTOĞRAFLAR FORMA PLURAL

“Ressa m Bob’u hatırlar mısınız? Pek çoğu muzu n hayatında resme dair ne ta buları yıkmıştır. İşte tıpkı onu n resim yapması gibi dekore ettim bu evi. Şu beyazın ortasına bir doz macenta pe mbe; he men ya nına bir çimdik safir mavisi serpiştirdim. Artık o tekdüze beyaz değildi. Ama beyazlığın içinde ba na uçsuz bucaksız hayaller kurdura n bir evdi.”

“Genellikle beyaz ve bejlerin hakimiyetinde ola n evlerin ruhsuz ve hiç de sıcak olmadığını düşünürüz. Oysaki he m mobilya he m de aksesuarlardaki detaylar, aralarda koyu tonlarla yapıla n oyu nlar bir meka na adeta ca nlıymış hissi katar.”

Beyazın monoton olduğuna dair bir önyargıyı ister istemez pek çok kişi benimser. Düşünsenize karlarla kaplı bir Kuzey ülkesi. Bir süre sonra ne kadar sıkıcı olabileceğini... Oysaki bu uçsuz bucaksız beyazlıkta birden bire karşınıza rengarenk çiçeklerin çıktığını hayal edin. Küçük Fransız bahçeleri gibi. Işte böyle bir ev karşıladı bizi. Iskandinav evlerine özgü o uçsuz bucaksız beyazlık ve yalınlık arasında birer vaha gibi bizi karşılayan desen, doku ve renk cümbüşü. Ustalıkla kullanılan detaylar bu eve karakterini veren unsurlar olmuş.

l Ana yaşam alanında çizgiler ve ekoselerle daha sofistike bir dekorasyon stili elde edilmiş. Kışa sımsıcak bir karşılama niteliği taşıyan ekose puf bizim favorimiz. Çizgili duvar kağıdı ise mekana dozunda bir hareket katıyor.

l Beyazın serin etkisi zemindeki ahşap rabıtalarla ustalıkla dengeleniyor. Ev sahibesi tüm bu zeminleri de beyaza boyamak yerine ahşabın kendine özgü o sıcak dokusunu korumayı tercih etmiş.

l Renklerle dolup taşan bir evren olarak tanımlayabiliriz aslında

yaşam alanlarını. Bu ev oldukça sade gibi

görünüyor olsa da aslında doku, desen ve damlalar gibi

serpiştirilmiş renklerle dolu!

l Mutfak dolaplarının cam olması bu kesintisiz görünümü kıran şeffaf, dolayısıyla samimi bir atmosfer oluşturuyor. Açık raf sistemleri de aynı etkiyi pekiştiren bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

l Pencere şeklindeki kapaklar bizi

dolapların içine davet

edecek kadar samimi

bir doku oluşturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.