Yeni evinize alışmanın 22 yolu

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN SEVDA BARANDIR

1 YATAĞINIZI YAPIN Bu, alet kutusunu çıkartıp parçaları bir araya getirmek demek olsa da yapın! En azından karyolayı kurmasanız bile yatağı yere koyarak yatağınızı uyumuya hazır hale getirebilirsiniz.

2 BİRKAÇ MASA LAMBASINI FİŞE TAKIN Çünkü masa lambaları mekâna tavan aydınlatmalarından daha çok ev havası verir.

3 ORTALIĞI TEMİZLEYİN Normalde, ev sahibi ya da sizden önceki kiracıların çoktan bu işi yapmış ve evi size pırıl pırıl bırakmış olması gerekir. Öyleyse sorun yok, ama değilse biraz toz almaya hazır olun!

4 BANYOYU DÜZENLEYİN Perdesiz duştan başka hiçbir şey “burası yeni evin” mesajını daha iyi veremez, o yüzden bir an önce bir tane edinin. Hemen ardından da havlularınızı asın, sabununuzu, duş jelinizi ve tuvalet kâğıdınızığıdınızı yerleştirin.

5 EVCİL HAYVANINIZIN EVE YERLEŞMESİNE YARDIM EDİN Mamasını suyunu koyun, yata- cağı yeri hazırlayın. Eğer köpeği- niz varsa, onu yürüyüşe çıkarın yaa da yakındaki parka götürün, böylelikle o da mahallenizi tanısın.

6 MÜZİK DİNLEYİN Henüz eğlenmeyem hazır olmayabilirsinizya olsun bu ene sevdiğiniz şarkılarık dinlemenize engele değil.

7 İNTERNETİNİZİ BAĞLATIN Y Yeni bir yere taşınd dığınız zaman bu işi halletmenizden daha rahatlamış hissettiren başka bir şey var mıdır?

8 BİRKAÇ MUM YAKIN Eski evinizden getirdiğiniz mumların kokusu hemencecik evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

9 BİR MARKETE GİDİP TEMEL İHTİYAÇLARI ALIN Süt, ekmek, tereyağı, peynir, meyve, yoğurt gibi başlıca ürünler içinizi burkan boş buzdolabı hissinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Ve tabi dı- şarıdanşarıda verdiğiniz siparişlerin dahada lezzetli hale gelme

sini.si 10 YENİ MAHALLENİZDE BİR TUR ATIN Şimdi,Ş mahalle emlakçınınn dediği kadar güzel bir yerye mi, görme zamanı!

11 PERDELERİNİZİ ASIN Perdeler asılınca odalar size daha samimi gelecektir.

12 BİR ODAYI SEÇİN VE DİĞERLERİNDEN DAHA ÖNCE ORAYI RAHAT EDEBİLECEĞİNİZ ŞEKİLDE HAZIRLAYIN Oturma odasını ya da yatak odasını seçin; o odayı kutulardan temizleyin. Mobilyaları yerleştirin, dekoratif yastıklar ve battaniye kullanın. Evinizin kalanı felaket durumdayken bile kendinizi güvende ve rahat hissedebileceğiniz bir oda olması size iyi gelecektir.

13 EĞER EVLENİYORSANIZ VE MÜSTAKBEL EŞİNİZİN YAŞADIĞI EVE TAŞINACAKSANIZ BİRLİKTE BİRKAÇ DEĞİŞİKLİK YAPIN Mobilyaların yerini değiştirmek, yeni bir duvar rengi seç-

mek ya da birlikte yeni bir koltuk almak mekânı “onun” ya da “benim” olmaktan çıkarıp “bizim” yapacaktır.

14 DUVARA EN SEVDİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI YA DA SANAT ESERLERİNİ ASIN

Evet, duvara bir şey asmak bazen zor bir iştir, ama size vereceği “evimdeyim” hissine değecektir.

15 EĞER HALA BİR YEMEK MASANIZ YOKSA YARATICI OLMANIN TAM ZAMANI

Hemen açmak zorunda olmadığınız kutuları bir araya getirin, üzerine bir masa örtüsü serin ve işte harika bir sofranın tadını çıkarabilirsiniz!

16 DUVARLARIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEYE İZNİNİZ VARSA, DURMAYIN HEMEN YAPIN!

Yalnız bir duvarı başka bir renge boyamak bile hemen mekânın havasını değiştirecektir. Boyama işlemi “başkasının evi” kokusundan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Yeni boyanmış ş duvarları değiştirmekğş istemiyorsanız duvar çıkartmaları, desenli kağıtlar ar kullanabilirsiniz. . Yapı marketler ve İMÇ gibi merkezlerde e güzel seçeneklerer bulabilirsiniz.

17 GİDİP YENİ KOMŞULARINIZLA TANIŞIN

Güzel bir davranış olmasının yanında, eğer yalnız yaşıyorsanız komşularınızla tanışmak “ya evde yalnızken başıma birşey gelirse” gibi korkulardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

18 KİTAPLARINIZI KUTULARDAN ÇIKARIN

Ya da dergilerinizi çıkartın. Ya da kahve makinenizi ve birkaç kupanızı... İçinizi neşeyle dolduracak ne olursa…

19 BİTKİLERİNİZLE MEKÂNA HAYAT VERİN

Bitkiler bulundukları mekâna çok şey katarlar! Eğer bakamam öldürürüm diye korkuyorsanız kalın yapraklı kaktüs türü sulu bitkileri tercih edebilirsiniz.

20 BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE MİSAFİR ÇAĞIRACAKMIŞ GİBİ PLAN YAPIN

Arkadaşlarınızla yapacağınız gösterişten uzak ve samimi bir toplantı bile tamamen yerleşmeniz ve organize olmanız için sizi motive edecektir.

21 BOŞ KUTULARIN HEPSİNİ BİR ODADA TOPLAYIN

Yavaş vaş yavaş açtığınız kutuları bir odadaada biriktirin. İsterseniz bu kutulardan kale yapmak serbest!

22 HER ŞEYDEN ÖNCE YENİ EVİNİZDE ZAMAN GEÇİRİN

Eğer içinde vakit geçirmezseniz yeni evinizde “evinizde” hissetmezsiniz. Haftada birkaç gün evdeevd yemek pişirmeye, bir köşedeköşe oturup okumaya ya da yatağınızda tembel pazarp günleri geçirmeye çalışın.ç Orada ne kadar çokç vakit geçirirseniz o kadark sizin olduğunu hissedeceksiniz.se

Artık yeni bir adreste, yepyeni bir evdesiniz. Peki burada da, olabildiğince çabuk

“evim evim güzel evim” diyebilmek için neler yapabilirsiniz?

tan in sk Po y le sh A

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.