Kanepenize stil ekleyin

Evim - - Içindekiler -

Bir evin en çok kullanılan mobilyalarından biridir kanepe. Peki kanepenizi

giydirmenin, ona stil katmanın farklı yollarını bilmek ister misiniz?

Kanepe, bir salondaki belki de en önemli mobilyadır. Odanın renkleri ile uyumlu ve konforlu bir model bu alanda sizin de rahatlığınızı sağlayacaktır. Seçtiğiniz kanepe, stiliniz hakkında da çok şey söyleyecektir. Peki siz bir kanepeye kendinizi nasıl yansıtabilirsiniz? İşte cevapları: 1. Karıştırın: Kanepeler genellikle üzerlerinde kendileri ile uyumlu yastıklarıyla satılır. Oysa yastıklar kanepenin stilini etkileyecek en önemli anahtardır. Zevkinizi ve stilinizi yansıtan yastıkları ka- nepenin yastıkları ile harmanlayın. Yastıklar sayesinde onu; romantik, vintage, modern ya da maskülen bir stile dönüştürebilirsiniz. 2. Cesur olun: Kanepeyi odanın odak noktası haline getirin. Cesur olun, desen, renk ve dokuları karıştırın. Bunu yaparken kullandığınız aksesuarların renk ve desenlerinin birbirlerini tamamlıyor olmasına dikkat edin. 3. Throw kullanın: Kanepenizin kol kısmına atılan bir throw, ona renk ve doku eklemek için kolay yollardan biridir. So- ğuk akşamlarda üzerinize örtmek için de orada durabilir. Ekose yün battaniyeleri de kanepenizin üzerinde kullanabilirsiniz.

4. Yastık kullanın ama nasıl?: Kanepenizi üstünde kullanacağınız yastıklarla daha kişiselleştirebilirsiniz. Peki yastık kullanımı ile ilgili bu püf noktalarını biliyor musunuz?

Takım oluşturmak zorunda değilsiniz. Eğer takım yapmak için uğraşıp sadece iki tane yastık kullanırsanız kanepeniz yalnız görünür.

Daha zengin bir görünüm için farklı şekil, renk ve desenleri kombinleyerek yastıkları üst üste kullanın.

Farklı baskı desenlere bir arada yer verin. Burada kural şu: Aynı renkteki farklı desenleri bir arada kullanın. Yani desen farklı olsa bile renk kartelasının aynı doğrultuda olmasına dikkat etmelisiniz.

Dokuları kombinleyin. Nasıl ki renkleri ve desenleri kombinliyorsanız dokuları da çeşit çeşit kullanmak dekorasyonun altın kurallarından biridir. Kadife ve keten ile kürk ya da deri gibi dokuları birlikte kullanabilirsiniz.

Az iyidir. Kanepe üzerinde çok fazla sayıda yastık kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok, hatta bazen az sayıda kullanıp çok daha güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz. Fazla yastık dengeli ve doğru kullanılmadığında kanepe üzerinde bir renk karmaşası ve gözü yoran kalabalık bir görüntü ortaya çıkabilir. Dört yastık orta büyüklükte bir kanepe için ideal olabilir.

Simetri bazen sıkıcı olabilir. Kanepenin iki ucuna yerleştirilmiş aynı renklerde iki kare yastık.... Eğer yastık seçimlerinizi iyi yapmazsanız bu simetrik görünüm sıkıcı bir hava yaratabilir. Bunu bozmak için ortaya farklı renkte dikdörtgen bir yastık yerleştirebilirsiniz.

GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Tuna Ev.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.