Bitpazarında alışveriş turu

BITPAZARLARI BIRAZ DA GEÇMIŞTEN FISILDAYAN MEKÂNLARDIR. GEÇMIŞIN ONLARCA ANISINI, PARMAK IZLERINI BUGÜNLERE TAŞIR. ESKIDEN VAZGEÇEMEYENLER IÇIN BU AY BIT PAZARLARINI GEZDIK.

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN HİLAL BALTACI FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Bu yazı, nostalji meraklıları için eşsiz bir pazar günü aktivitesi önerisidir. Bir pazar sabahı, güzel bir kahvaltının ardından bu adreslerden size yakın olanlara uğrayıp, geçmişin fısıltıları arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var, Bomonti Bitpazarı’nda bir tezgâh sahibinin ifade ettiği gibi, ilk gidişinizde mümkünse yanınıza fazla para almayın ve tüm pazarı iyice gezip pazarlık yapmadan ne alacağınıza karar vermeyin. Bu pazarları gezerken kendinizi kaybetmemeniz ve tüm paranızı orada bırakmamanız işten bile değil. Bitpazarı, Fransızca “marche aux puces” ve Ingilizce “flea market” kullanımları ile paralel olarak adını gerçek-

ten bitten alan bir pazar. Çok eski zamanlarda çoğunlukla eski kıyafetlerin satıldığı “bitli pazarlar” olarak anıldığı için bu tip pazarlar tüm dünyada bitle birlikte anılır olmuş ama günümüzde bu isim sadece bir nostalji. Bu pazarlar, ziyaretçilerine geçmiş yıllardan günümüze gelen envai çeşit nostaljik obje vaat ediyor. Bu pazarlarda 5 TL.’ye de obje bulabilirsiniz, 5.000 TL.’ye de. Geçmişe dair her ne arıyorsanız burada bulmanız çok büyük ihtimal; eski daktilolar, Facit hesap makineleri, valizler, birkaç yüzyıl öncesinden kalma çeşit çeşit porselenler, parfüm şişeleri, pikaplar, Fransız tuvalet takımları, emayeler, Hayat Mecmua baskı- ları, plaklar, mektuplar, elektronik eşyalar ve daha neler neler… Yalnız, Istanbul’daki bitpazarları arasında içerik olarak büyük farklar var. Bomonti Bitpazarı (diğer adı ile Feriköy Antika Pazarı) bunlar arasında en kapsamlı olan ve en zengin ürün çeşidine sahip olan pazar. Bomonti’nin göbeğinde yer alan ve sadece pazar günleri açık olan bu pazar, hiçbir şey almasanız bile görsel bir şölen yaşatıyor. Avrupa yakasında dikkate değer diğer iki pazar ise Dolapdere Bitpazarı ile Balat Küçükpazar Bitpazarı. Bu iki pazarda fiyatlar 1 TL.’den başlıyor ve Bomonti Bitpazarı’nın sahip olduğu ölçekte bir çeşitliliğe ve zenginliğe sahip değil.

Diğer taraftan, dikkatli bakarsanız çok beğeneceğiniz birkaç parçaya 1 veya 2 TL.’ye sahip olabilirsiniz. Balat Bitpazarı yıldan yıla küçülen bir pazar. Daha çok eski kıyafetlere, telefon pilleri ve eski birkaç porselene ev sahipliği yapıyor. Dolapdere Bitpazar’ına yolunuz düşecek olursa yanınıza pahalı çanta veya fotoğraf makinesi gibi eşyalar almamanızda fayda var!

Zetina dikiş makinesi

mi arıyorsunuz? işte tam burada! Çalışanı da var, çalışmayanı da.

Emayenin onlarca çeşidini bulmak mümkün; tencere, cezve, tabak ve kupa gibi çeşitli emaye ürünler tezgahlarda boy gösteriyor.

Hemşirelikten emekli Solmaz Hanım’ın Bomonti’deki tezgâhında sadece Fransız yapımı ürünler var. Solmaz Hanım bu nadide parçaları bulabilmek için sürekli seyahat ettiğini ifade ediyor. Bomonti’de eski daktilolar alıcılarını bekliyor.

Bomonti Bitpazarı’nda çeşitli yüzyıllardan kalma porselenler

bulabilirsiniz. Kahve fincanları da var, yemek takımları da.

Tabakları kullanmaya kıyamazsanız,

dekoratif olarak evinizde sergileyebilirsiniz.

Balat Bitpazarı giderek küçülen ve ürün çeşitliliği daralan bir pazar. Çoğunlukla kıyafet ve ayakkabı var. Bunların yanı sıra eski elektronik cihazlara rastlamak mümkün.

Dolapdere Bitpazarı’nda çoğunlukla kıyafet ve yanı sıra tek tük de olsa çok eski dekoratif objeler ile porselenler görebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.