EN İYİSİNİ DEĞİL, İHTİYACINIZ OLANI SEÇİN

Şu marka ürün en iyisi bunu alın, şeklinde tavsiyelerde bulunmak aslında en kolayı. Ancak bu tavsiyeler hızla eskidiğinden yeni seçimleri kendiniz de yapabilmelisiniz.

Evim - - Tekno-yaşam -

Evim dergisinde sizlere seslenmeye başladığım ilk günden beri, gerek bu sayfalardan gerekse bana e-posta aracılığı ile sorduğunuz sorular çerçevesinde, evlerimize yönelik teknolojik ürünlerle ilgili satın alma kararlarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Daha hızlı sonuca ulaşabilmeniz için o ay işlediğim konu ile ilgili olarak satışta olan, bütçenize en uygun ya da en iyi marka ve modeli sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Anlık ihtiyacınız ile örtüşüyor ise bu tavsiyelerimin sizlere faydalı olduğuna eminim. Ancak sadece bir ay sonra satın almayı düşünüyorsanız bile hızlı gelişen teknoloji nedeniyle önerdiğim modeller eskimiş olabiliyor. Her ay da ne yazık ki tüm kategoriler için öneri yapacak alanım olmadığı için köşemin herkese aynı anda yardımcı olamayacağının da farkındayım. İşte bu yüzden yeni yıla teknolojik ürünler üzerine genel bir ekonomik ürün seçme tavsiyesi ile baş

lamaya karar verdim. Böylece kendi ürününüzü seçerken en azından hiçbir zaman size gerekmeyecek özelliklere para dökmeden işinize en çok yaracak, en isabetli seçimi yapabilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi çok hızlı gelişen ve değişen teknolojiyle doğru orantılı olarak yeni özelliklerle zenginleştirilmiş modellerin piyasaya çıkış aralığı da sürekli kısaldığı için kullandığımız cihazların birçoğunu aslında daha garanti süresi bile bitmeden ya da eskiyip bozulmadan değiştirmeye başladık. Yani o, “en iyisini alayım yıllarca kullanırım” düşüncesi artık geçerliliğini yitirmeye başladı. çe ayırmanız gereken yeni alacağınız televizyonunuzda, satın aldığınız andaki bildiğiniz tüm özelliklerin olmasını istemek en doğal hakkınız. Kimse o kadar para verdikten sonra “eksik” bir ürün almak istemez. Bu durumda herkesin listesinde; eğimli, dev boyutlu, 4K çözünürlüklü, 3 boyutlu, akıllı ve dâhili HD uydu alıcı kriterlerinin yer aldığına eminim. Her zaman en yeni çıkan modellere henüz kullanılmıyor bile olsa bu tip en yeni standartlar dâhil edilir ve bunlar da fiyatı şişirecektir. 3D özellikli TV’ler satışa çıkalı 5-6 seneyi bulmuştur. İlk çıktığında satın alan birini düşünün. Doğru dürüst 3D yayınlarının, henüz 1-2 senedir olduğunu düşündüğünüzde televizyonunun özelliğini yeni yeni kullanmaya başlamışken artık onu göreceli olarak eskimiş ve eksik göreceği için çoktan yeni bir televizyon arayışına başlamış olacak. Bu da henüz yeni ihtiyacınız olacak özelliğe yıllar önce gereksiz yere para vermek demek oluyor. Günümüzde 4K için de benzer bir durum söz konusu. Zamanından önce bir özelliğe sırf yeni diye para ödemeden önce bir kere düşünmenizi tavsiye ederim. Tamamen deneysel olan, sürekliliği ve etkisi konusunda şüpheler olan eğimli televizyonlar için de aynı durum geçerli. Günümüzde bir televizyonun Full HD çözünürlükte, akıllı özellikleri ve bir dijital uydu platformuna üyeyseniz de 3D özelliği olması yeterlidir. Zaten tüm platformlar uydu alıcıyı da vereceği için dahili HD uydu alıcı özelliği bile anlamlı olmayabilir. Bu şekilde aradığınızda ömrü dolana ya da siz yenisini istemeye başlayana kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak televizyonların aslında oldukça uygun fiyataya satıldığını göreceksiniz. Hangi ürünü alıyora olursanız olun kendinizi yeni duyurulanru özelliklerin büyüsünden kurtarmayı başarabilirsenizb ihtiyacınızı karşılayacak ürünleriü çok ekonomik bir şekilde almayay başladığınızı göreceksiniz. Varsın 4K teknolojisit 3-4 sene daha beklesin. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir 2015 yılı dilerim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.