Evde kış düzeni planlayın, depolayın!

HAVA BUZ GİBİ, EVDE KIŞIN TADINI ÇIKARIYORUZ. EĞER HALA YAPMADIYSANIZ GEÇ DEĞİL; ODALARINIZDA KIŞ DÜZENİNE GEÇMEK İÇİN PLANLAYIN, DEPOLAYIN, SAKLAYIN.

Evim - - Rehber -

Kış demek biraz da düzen demektir. Kıyafetler kalınlaşır ve her zaman olduğundan daha çok yer kaplar. Evde geçirilen zaman arttığı için yaşam alanlarınızı daha çok kullanır hale gelirsiniz ve dağınıklık da artar. Tüm bunları düzenlemek, depolamak ve dağınıklığa izin vermemek gerekir. Bu nedenle evinizde belirli bir düzen kurarsanız, bu kışı çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Plan yapın

Kış düzenine geçmeden önce bir plan yapın. Eğer depolama alanları yaratacaksanız ister komple değişiklik yapın, isterseniz birkaç raf asacak olun depolama ünitelerini bir bütün olarak düşünün. Yeni bir eşya almadan önce odanızın planını çıkartın. Odadaki niş, radyatör, duvar, pencere ve sabit mobilyaların ölçülerini yazın. Kapı ve pencerelerin açıldığı yönü işaretleyin. Süpürgeliklerin çıkıntılarını hesaba katın.

Gömme sistemler

Çatı katı, merdiven boşluğu ya da şekilsiz odalarda gömme sistemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tarz sistemler yerden de kazandıracağından sizin için avantajlıdır. Gömme sistemleri yaptırırken günlük, orta ve uzun vade de-

polama ihtiyaçlarınızı düşünerek karar verin. İhtiyaçlarımız sürekli değişti için bu önemli bir noktadır. Tam olarak nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve sistemleri uzun yıllar kullanabilmek için buna göre yaptırın. Ayrıca unutmayın bu sistemler gömme olduğu için başka bir yere taşınırsanız yanınızda götüremezsiniz.

Modüler sistemler

Eğer sabit mobilyalar bütçenizi aşıyorsa modüler sistemlere yönelebilirsiniz. Bun- lar bireysel parçalardır. Ancak bir araya getirerek bir bütün oluşturabilirsiniz. Ayrıca her türlü eşyayla birlikte rahatlıkla kullanılabilirler. Modüler bir sistemi isterseniz TV ünitesi, isterseniz kitaplık olarak kullanabilirsiniz, hatta ikisini bir arada kullanma şansınız bile var. Ayrıca ihtiyaçlarınız değiştikçe ekstra parçalar da ekleyebilirsiniz.

Yekpare parçalar

Daha ferah bir his vermek için yekpare yani tek parça mobilyaları kullanabilirsi-

niz. Avantajı, alırken modüler sistemler gibi her ünitesini tek tek düşünmek zorunda kalmamanız. Ayrıca bu parçaları taşındığınızda rahatlıkla yeni evinize götürebilirsiniz.

İyileştirilmesi gereken odalar

Şekli bozuk odalarınızı uygun hale getirmek için onlara özel depolama üniteleri yaptırabilirsiniz. Oturma odası: Alan ile ilgili bütün problemleri ölçüye göre duvar mobilyaları ile halledebilirsiniz. Bu tarz mobilya- lar özellikle televizyon ve CD, DVD gibi onunla ilgili eşyaları depolamak için idealdir. Modüler üniteler bu odalar için hesaplı bir seçenek olabilir. Alanı tamamıyla örtmemek için derinliği az ve kapakları olmayan raf üniteleri tercih edebilirsniz. Yatak odası: Yatak odaları diğer odalara göre çok daha dingin olmalıdır. Bir yatak odasının en büyük parçası giysi dolabı olduğundan ilk etapta onu akıllıca seçmek bu işin kilometre taşlarından biridir. Eğer yeni bir giysi dolabı alacaksanız ne kadar askı alanına ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurun, kalan alanı depolama alanı olarak kullanın. Ayrıca öyle bir giysi dolabı seçin ki, içini çeşitli raf ve çekmecelerle değerlendirebilin.

Dikkate alınacaklar

• Yeni bir televizyon ünitesi alacaksanız televizyonunuzun ölçüsünü mutlaka alın. Üniteye koyacağınız diğer eşyaların ölçülerini de dikkate alın. Eğer dağınık biriyseniz kapaklı dolapları tercih edin. • Geleneksel kitaplıkları ya da mödü-

ler kitaplık ünitelerini tercih edebilirsiniz. Kitaplığınızın malzeme, stil ve renginin diğer eşyalarınızla uyumlu olmasına dikkat edin. • Mödüler raf sistemleri ile oturma veyemek yeme alanlarınızı bölebilirsiniz. • Büfe ve dolaplar, en ideal depolama üniteleridir. İçlerine sofra gereçlerinden çocuklarınızın eşyalarına kadar her şeyi koyabilirsiniz. • Tekerlekli mobilyalara yer verebilirsiniz. Böylelikle gerektiğinde ya da mevsim dönüşlerinde rahatlıkla yerlerini değiştirebilirsiniz.

HAZIRLAYAN

İkea.

GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Teleset Mobilya.

İkea.

Milano Mobilya.

Crate&Barrel.

Boyner Evde.

Koçtaş.

Crate&Barrel.

Boyner Evde.

Boyner Evde.

Lazzoni.

Tepe Home.

Crate&Barrel.

İkea.

İkea.

Tepe Home.

Crate&Barrel.

Bilgili Mobilya.

Tepe Home.

Milano Mobilya.

Bilgili Doğtaş. Mobilya.

Doğtaş.

İkea.

Tepe Home.

İkea.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.