“Artık bir moda ikonu!”

Evim - - Önerİ -

1. Hangi ahşap nerede kullanılır, neyle yakışır? Sıcak dokusu ve rengiyle ceviz yemek odası, televizyon üniteleri, sehpalarda daha sık tercih ediliyor. Ancak pahalı olmasından dolayı masif olarak kullanılamıyor. Bu yüzden doğrama gibi sabit kısımlarda masif kayını tercih ediyoruz. Koltuk iskeletlerinde de kayın tercih ediliyor. Dış cephede ise pergola sistemlerinde yüksek maliyet yüzünden çam uygulanıyor. Ancak dış mekanda en dayanıklısı tik ağacı. Parkede sert ve darbeye dayanıklı ağaçlar tercih edilir ki, bunlar yine kayın, meşe, maun, sapelli olarak sıralanabilir. Mobilya ve dekorasyonda dönemsel olarak kullanılan ahşaplar değişim gösterir. Bir dönem moda olan abanoz yerini cevize bıraktı mesela. Kır evi stilinin değişmezi ise yine meşe.

2. Hangi ağaçlar hangi mobilyalara yakışır, neden? Dış mekanda ısıya, suya dayanıklı tik ve iroko kullanımı fazla. Ancak ekonomik olması nedeniyle kayın da tercih ediliyor. Çocuk odalarında renk ve dokusuyla meşe, lake cilalı ürünlerle de uyumu yakalıyor.

3. Her stilde öne çıkan ağaç ve cila renkleri neler? Artık doğallık çok daha ön planda olduğu için natural cilalar tercih ediliyor. Bu aslında ağacın dokusunu ve desenini de doğru hissetmemizi sağlıyor. Modern stillerde ceviz ve meşe, klasikte ise maun ve gül ağaçları her zaman popüler. Yiğit Atlıhan/Fuga Mobilya Ürün Tasarımcısı

Crate&Barrel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.