Zamanı yavaşlat ma k

Evim - - Dekorasyon - HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR GALİP HASAN TEMUR

ANARAT ÇIFTININ YAŞADIĞI BU EV, ÜRGÜP’E 10 DAKIKA MESAFEDEKI SINASOS’TA YER ALIYOR. GENIŞ BIR AVLU IÇINDE 180 YILLIK ESKI BIR RUM YAPISI OLAN VE NEVŞEHIR TAŞIYLA YENILENEN EVDE HAYAT SESSIZCE AKIYOR.

H. Jale Aytı-Koray Anarat çiftinin üç yıldır yaşadıkları ev, Sinasos yani yeni adıyla Mustafa Paşa Köyü’nde. Ev sahibesi Jale Hanım Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Görüntü Sanatları Bölümü’nden mezun olmuş. Tasarımlar yapıyor; resim, seramik, rölyef ve vitrayla da ilgileniyor. Avukat olan Koray Bey ise emekli olmanın tadını çıkarıyor. “Dış mekânda Nevşehir ve Sinasos taşını, şömine ve kapı girişinde ise daha sert olduğu için Kayseri taşını tercih ederim” diyen ev sahibesi, 1995’da yıkık dökük halde iken satın aldıkları evi dört yılda eskisine uygun şekilde restore etmiş. Geniş bir avlu içinde yer alan, arka cephesinde kaya, ön tarafta ise kemer odalar bulunan üç katlı ev 180 yıllık eski bir Rum yapısı. Bu ev yenilenirken eski fotoğraflardan yararlanılmış. Bölgede yapılan yenileme çalışmalarında eskitilmiş taş kullanılmasını uygun görmeyen ev sahibi, evini bölgenin mimari dokusuna uygun, devetüyü renginde Nevşehir taşıyla inşa ettirmiş. Evin alt katında yer alan kaya odalar iki bölümden oluşuyor. Kayalara yakın arka bölüm şırahane ve daha sonra depo olarak

kullanılmış. Bahçeye bakan bölüm ise çalışma odası olarak düzenlenmiş. Evin diğer aksında bahçeden de girilebilen mutfak yer alıyor. Buradaki ocak aralıksız çalışıyor. Jale Hanım Aravan Köyü’nde işlettikleri otele gelen misafirleri için çeşidi 18’i bulan reçel, kaymak, domates ve biber konservesi, tarhana ve erişteyi burada yapıyor. Duvarları ve dolapları el yapımı ürünlerle zenginleşen mutfaktan birkaç basamakla evin asıl girişine, yemek odası olarak kullanılan antreye geçiliyor. Bu mekânda kemerler ile ev sahibinin tasarladığı vitraylar uyum içinde. Salon ise bu mekândan kalın kadife bir perdeyle ayrılıyor. Salonun merkezine Nevşehir taşından ocak-şömine yapıl-

Arka cephesinde kaya, ön tarafında ise ke merli odalar bulu na n ev Nevşehir taşında n yapılmış.

mış. Bu katta biri kayalara yaslanan, diğeri kemerli iki yatak odası bulunuyor. Yatak odalarının yanında yer alan banyo ise hamam atmosferiyle dikkati çekiyor. Üçüncü katta ise üç oda, antre ve salon bulunuyor. Sinasos’u ilk kez 1979’ da gören ve aşkla seven Anorat çifti, sayısız kez Kapadokya’ya gidip gelmişler. Turkuvaz renkli gökyüzünü seyredip, iğde kokusunu içlerine çekmiş, bağlarından üzüm yemişler. Şimdi artık onlar için: “Hayat sessizce akıyor. Rüzgâr taşları sertleştirip susuyor. Geçmişte yaşanmış hikâyeler bu güzel taş yapıların ardına gizlenmiş uyuyor”. Bu evdeki sessizlik sadece tatillerde gelen torunlarla ses buluyor.

Dış kapıda eski ahşaplar boyanarak yeniden kullanılmış. Dış cephedeki pencere süslemesi ve alınlık ise

orijinal.

Banyo yakınında bir dinlenme köşesi yaratılmış. Dolabı ev sahibesi boyamış. Eskiden oda olan bölümün altı kazılarak hamam çağrışımlı banyo yapılmış. Banyodaki ocak ise yeni eklenmiş.

Evdeki iki yatak odasından biri olan kemerli oda hem uyumak için hem de çalışmak için kullanılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.