Değişime dair kısa kısa

Evim - - Önerİ -

Bir odayı sıkıcı yapan alışkanlıklarınızı farklı detaylar ve çözümlerle değiştirebilirsiniz.

Eskiyle yeniyi karıştırın: 1930’lardan kalma bir dairede yaşıyorsanız, o dönemi yansıtan birkaç mobilyayı modern bir halı, aydınlatma ve aksesuarla kombinleyin. Ama daha yeni bir evdeyseniz oryantal bir kilim ve antik aynalarla tamamlayın.

Renklendirin: Pop renkleri az kullanın, yorucu olabilir. Kısmen doğru da olsa kırmızıya boyadığınız duvarın önünde sarı ve turuncu yastık ve aksesuarlarla odanız sihirli bir havaya bürünebilir. Yine de kendinizi buna zorlamayın ve en fazla üç renk tercihi yapın.

Metal karışımlar: Kimilerine göre gümüş, bronz, bakır ve altın gibi farklı metalleri birlikte kullanmak karmaşa yaratır. Ama vintage gümüş aplikle altın varaklı bir aynayı yan yana kullanmanıza ya da çok modern nikel bir mutfakta bakır bir sarkıta kimse itiraz etmez.

İhtiyaçlar: Salonda kanepe, mutfakta mikrodalga, yatak odasında komodin, vs… Her odanın gereksinimlerini kullanmak için kasmayın. Eğer bir yemek odası alanınız yoksa mutfakta iki kişilik bir yemek masası ya da bar bankosu

planlayın. Eğer laptop’unuzla yayılmayı seviyorsanız yatağın yanına

komodin yerine bilgisayar sehpası yerleştirin. Ve eğer yalnız yaşıyorsanız kanepe yerine birbuçukluk koltuk kullanın. Salonda, yatak odasında takım kullanmanın modası geçti.

Ama aynı mekanda birden fazla doku kullanmaya cesaret edilmiyor. Oysa iki farklı ahşap dokusu mekanda hareket esnekliği

sağlar. Ancak önce zemin, ana renk ve diğer malzemeleri dikkate alın. Mesela akçaağaç zeminde koyu renk mobilyalar doğal bir efekt yaratır, meşe parkede koyu ceviz sehpaları öne çıkartmak için zeminde keten rengi kilim kullanın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.