3 soruda çiçeklerin ruhumuza kattıkları

Evim - - Mevsİm -

1. Çiçeklerin psikolojik etkileri neler?

Taze çiçek düzenlemelerinin duygularımız üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış bir gerçek. Çiçekler koku, renk, form ve duruşları ile olumlu duygu uyarıcılarıdır. Yapılan bir araştırmada çiçeklerin sergilendiği bir alanda çalışanların dikkat ve hafıza problemlerinin yüzde 20 azaldığı kanıtlanmış. Ayrıca çiçekler kendimizi güvende ve huzurlu hissetmemizi sağlarlar, etkileşimi artırarak insan ilişkilerine olumlu etki eder, çocuklarda öğrenme kapasitesini artırır. Tüm bahçe işlerinde olduğu gibi çiçeklerle uğraşı meditatif terapi etkisi yaratır.

2. Hangi çiçek kokusu insanda arındırıcı ve rahatlatıcı etki yaratır? Çiçek renklerinin rahatlatıcı etkisinden kısaca söz eder misiniz?

Taze çiçek kokuları farklı duygular uyandırır, mesela yasemin, lavanta, beyaz-pembe sweat peas, papatya, bahçe gülleri, leylak, sümbül rahatlatır. Sarı renk duygusal enerjinin ana rengi olduğu için sağlık ve yaşam gücünü yani güneşi temsil eder. Gerbera, karanfil, solidago, beyaz ve yeşil ortanca, calla, pompon ve kasımpatı gibi yeşille desteklenmiş ve tam açmış büyük çanaklı çiçekler doğanın şifa enerjisini, beyaz ise huzuru uyandırır. Gevşekçe düzenlenmiş mavi tonlar, mor ve lavanta renkleri huzur verir, zihni stresten arındırır. Mavi, gökyüzü ve okyanusu temsil eder. Ortanca, hezaren çiçeği, lisianthus, şebboy gibi mavi ve mor gölgeli çiçeklerse ruhsal enerjiyi yükseltir. Kırmızı ve pembe tonları taşıyan petunyalar, duygusal karmaşa ile başa çıkmamıza destek olurken neşe ve heyecan verirler. Yine yeşil tonları duygusal dinginlik verir, stresi azaltır.

3. Hangi vazoya, hangi çiçek yerleştirilir?

Vazo seçimi yaparken çiçek boyuna ve hacmine dikkat edin. Uzun bir kaba yapılan aranjmanın en uzun dalı vazo yüksekliğinin 1,5 kat, geniş bir kaba yapılan aranjmanın en uzun dalıysa vazo eninin 1,5 katı kadar olmalı. Ayrıca çiçeklerin uzunluğu ve hacmini düzenlemeye göre ayarlayabilir, çiçek süngeri, teli, gibi teknik malzemeler kullanarak dengeleyebilirsiniz.

Avrupa ve ABD’de 20.yüzyılın

amacı ortalarından itibaren tedavi

kişinin ile kullanılan “sanat terapisi” iç dünyasını daha iyi anlaması,

için duygularını anlamlandırması kullanılan günümüzde yaygınlaşmış

Yaşam olan bir terapi türü. Terapi

ve Uzm. Sanat Atölyesi ile iş birliği

Işık Yazar Psk. ve Sanat Terapisti S. ile canlı çiçekleri kullanarak gerçekleştirilen sanat terapisi

için www. atölyesi ile ilgili bilgi almak

etkinlik

florartistanbul.com’dan takvimini inceleyebilirsiniz.

Buse Hekimci / Çiçek Tasarımcısı, Florart.

www.rice.dk.

Bu tarz ba har çiçeklerini tek dal vazolarında ya da ince ağızlı modellerde tek tek sergileyebilirsiniz. Benzer tarzda vazoları da

gruplayabilirsiniz.

Step Collection seramik: 89,90 TL., www.evmanya.com

Stockholm cam vazo: 119 TL., Ikea.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.