Güneşli ev

Kenar süsleri kullanarak evdeki farklı aksesuarları ve ev tekstillerini nasıl daha eğlenceli ve renkli hale getirebilirsiniz?

Evim - - Içindekiler - GÜNEŞ ULUKUŞ/ gunes.ulukus@gmail.com

Yıllar geçtikçe yoksa anneme mi benziyorum? Yolun yarısına geldiğim şu günlerde kendime bu soruyu soruyorum. Neden mi? Yıllarca, aldığımız her türlü giysi ya da ev tekstilini boncuklarla, pul ve payetlerle süsleyen anneme karşı çıktım; “Ne kadar sade, o kadar iyi” diyerek onu bu isteğinden vazgeçirmeye çalıştım. Oysa şimdilerde, annem kadar olmasa da, elimdeki sadelikleri nasıl zenginleştirebileceğimi, onları nasıl daha eğlenceli ve renkli hale getirebileceğimi düşünürken buluyorum kendimi. Bunun sonucu olarak da evdeki farklı eşya ve aksesuarlarda, battaniye, masa örtüsü gibi ev tekstillerinde, hatta kapı, pencere ve yatak başı gibi alanlarda biyeler, örgüler, düğmeler, kordonlar, el ya da makine işi nakışlar, danteller, şeritler, kurdeleler, zikzak şeritler, fırfırlar ve püsküllerle yapılan kenar süslerini evime farklı bir doku katmanın en kolay yolu olarak mercek altına almış bulunuyorum.

Yatak örtüsü, pike ve battaniye: Düz renk ya da oldukça sade desenlerdeki bir yatak örtüsüne kenarlarından biraz boşluk bırakarak yaklaşık 2 parmak kalınlığında kumaş şerit dikebilirsiniz. Aynı rengin farklı tonlarını kullanabilir ya da çarpıcı bir etki için canlı ya da kontrast tonları tercih edebilirsiniz. niz. Bir pike ya da battaniye için ponpon kenar süsleri de çok renkli ve eğlenceli bir seçenek ola--bilir. Örtünün dört kena--rına da ponpon şeritler r dikerek özellikle çocukkların hoşuna gidecek birir örtü yapabilirsiniz.

Perde: Püsküller hiç moodası geçmeyen, klasikik stildeki kenar süslerinnden. Özellikle katlanan an stor perde uçlarına takılan püsküller, perde yukarı çekildiğinde hoş bir görünüm oluşturabilir. Perdede kullanılan desenlerden bir şerit hazırlayarak içlik uçlarına da dikebilirsiniz. Böylelikle içlik ve perde uyumlu bir görünüm sergileyecektir. Perde kenarlarına renkli dantel şeritler dikmek de düz bir perdeye zarif bir şekilde renk katmanızı sağlayabilir.

Avize, abajur: Çok yüksek bütçeler ayırmadan evde stil sahibi bir avizeye sahip olmak isterseniz, sade bir abajur şapkası ve bağlantı ekipmanlarını aldıktan sonra abajur şapkasını perdelik ya da döşemelik kumaşla kaplayabilirsiniz. Sıcak tutkal tabancası kullanarak yapabileceğiniz bu işlemi daha sonra şapkanın kenar kısımlarına desenli başka bir şerit daha yapıştırmak için tekrar edebilirsiniz.

Yastık: Özellikle koltuk kenarlarında kullanılan fitil şeritler yastıklarda da güzel sonuç veriyor. Yastığın rengiyle yüksek kontrast oluşturan fitillerle dekorasyona canlılık katmak mümkün. Yastık kılıfının dikim aşamasında iki kumaş arasında kalacak ve tüm yastığı çevreleyecek şekilde fitil şeritler dikebilirsiniz. Yastık kılıflarının yan kenarlarına ve ortasına dikey çizgiler olacak şekilde kumaş şeritler de dikebilirsiniz.

Kapı, yatak başı: Kapıları ve yatak başını zımba tabancası kullanarak içi elyaflıe bir kumaşla kaplayabiliry ve üzerinde farklı tasarımlara imza atabilirsiniz. Metalik bir etki yar ratarak raptiyelerle süslem me yapmak isterseniz last tik başlı bir çekiç kullanar rak raptiyeleri tek tek yerle leştirebilirsiniz. Kenarlarda ç çerçeve oluşturabileceğin niz gibi grafik desenler yara ratabilir, bu çalışmayı kan nepe, bank ve mesaj pan nolarında da rahatlıkla uyg gulayabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.