Romantizmin nostaljiyle buluşması

HOLLANDA’NIN MAAS KENTİ KIYISINDA SLIEDRECHT ADLI KÜÇÜK BİR KASABADA YER ALAN STEPHANIE&MARTIJN VAN VUUREN ÇİFTİNİN EVİ, ROMANTİZMİN RETRO STİL İLE BULUŞTUĞU DETAYLARLA DOLU.

Evim - - Içindekiler - METİN VE FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS/JELTJE JANMAAT HAZIRLAYAN SELMİN ÜNVER ESER

Bir iç mimari, dekorasyon firmasının stil departmanında uzman olarak çalışan Stephanie Van Vuuren, bir nakliye firmasının finans bölümünde yönetici olarak çalışan eşi Martijn Van Vuuren ile birlikte şekillendirdikleri evi özgün bir yaşam alanına dönüştürmüş. 100 metrekarelik bir alana yayılan ve 1935 yılında inşa edilen 2 katlı ev; içerisinde yer alan eski detaylar ile karakteristik bir görünüme sahip. Romantik bir balayı sonrasında satın aldıkları eve yerleşerek geniş çaplı bir renovasyona girişen çiftin en ufak ayrıntısına kadar yeniledikleri evin değişim hikayesi plastik pencereleri, muşamba kaplı zemin döşemesini ve eskimiş olan mutfağı yenileyerek başlamış. Vitray pencereler gibi orijinal birkaç detay dışında neredeyse evin tamamını yenilediklerini ifade eden Stephanie; evin bir ön-

Çift, onlara değişim konusu nda her haftasonu yardımcı ola n iki arkadaşlarına yeniledikleri ze min döşe meleri, pencere çerçeveleri ve ba nyonu n ta ma mı ile ilgili çok şey borçlu olduklarını söylüyor.

ceki sahibinin iç dekorasyonu ile ilgili son derece gurur duyduğu bu evi satın aldıklarında acil bir değişim kararı aldıklarını, eşi ile birlikte evi yenilemek anlamında birçok yaratıcı fikre sahip olduklarını fakat tamirat konusunda çok da becerikli olmadıklarını ekliyor. Koridorda yer alan gri boyalı kum dokulu kapı evin orijinalliği korunan parçalarından. Yine koridor duvarlarında kullanılan askı sistemi ile ise duvar dokusundaki durağanlığa son verilerek fonksiyonel bir kullanım alanı elde edilmiş.

Mutfak konusunda mimari yardım alınan evin yenilenmesi bir yıla yakın bir zamana yayılmış. Yenilendikten sonra modern, sıcak ve samimi bir atmosfere sahip olan evde yer alan çiçek motifleri, örgü yastıklar, mekana sıcaklık katan halılar, ahşap malzeme seçimi ve aksesuarlar evin geneline hakim olan stili de aslında deşifre ediyor. Dekorasyon anlayışında samimi ve endüstriyel detaylara yer veren Stephanie, bunun evin geneline de yansıdığını ekliyor. Vintage mobilya ve aksesuarlara karşı olan beğenileri ile şekillendirdikleri bu evde, kendisine

ait olan ve Çin işi vazolardan oluşan mütevazi bir koleksiyona da yer vermiş. Mesleğinin de bir parçası olarak evlerine ait bir tarz yaratma konusunda oldukça büyük bir heyecan duyan Stephanie, eşi Martijn’i eşyaları yenileme konusunda kimi zaman ikna etmek zorunda kalsa da çoğunlukla hemfikir olduk-

El işi detaylarda n hoşla na n Stepha nie’nin zev kini ya nsıta n ve evin her köşesinde kendini ele veren süsle meler ve özel tüyler dekorasyona farklı bir soluk katıyor.

Y aşa m ala nına sıra dışı bir estetik a nlayışı kata n vitray pencereler, yatak odası da dahil olmak üzere evin ta ma mına hakim ola n güneş ışığı konusu nda oldukça cömert bir konu mla ndırmaya sahip.

larını da yadsımıyor. Başta ev sahiplerinin de kullanma konusunda hemfikir oldukları ve kış aylarında konformist bir atmosfer sağlayan ısıtıcı; oturma odasını yenilerken bir diğeri ile değiştirilmiş. Balayı dönüşünde çifti oldukça etkileyen ve yaşam alanına romantizm katan ısıtıcının ilk kullanımdan sonra havalandırma konusunda profesyonel yardım alarak duvarda farklı çözüm oluşturdukları bir hikayesi de var. Ev sahiplerine büyük keyif veren niş kullanımı banyoda da sürdürülmüş. Depolama alanı olarak kullanılan bölmeler havluların ve kozmetiklerin saklandığı fonksiyonel bir alana dönüştürülmüş.

l İki kata yayılan ev, bir yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra

bugünkü halini almış.

Ahşap zemin kaplamasının mekana yumuşak bir ifade katan tonlarda griye boyanması ile

dingin ve sakin bir görünüm kurgulanmış.

Sıcak ve rahat bir oturma köşesinin yaratıldığı ev, kendine özgü bir karaktere sahip.

Floral desenler, ahşap detaylar, örme yastıklar, zemine sıcaklık katan dantel efektli halılar ve aksesuarlar ile mekanda samimi bir atmosfer sağlanmış.

Yün malzemelerin ahşap dokulu mobilyalar ile kışı anımsatan bir kombinasyon

yarattığı çalışma köşesi yaratıcı fikirlerle dolu. Karton, ahşap ve halat gibi doğal

malzemeli aksesuarlarla natürel görünümlü bir çalışma

alanı oluşturulmuş.

Duvarda konumlandırılan ve boncuklardan oluşan ahşap çelenk, üzerine aile fotoğrafları ve sevimli detaylar asılarak dekoratif bir öğeye dönüştürülmüş. Yine endüstriyel tarza sahip beyaz ahşap bir çalışma masası, odanın tamamına hakim olan gri renkli duvar ve zemin döşemeleri ile sofistike bir alan yaratılmış.

Sağlam yapısı ve endüstriyel detayları ile öne çıkan yemek masası, hurda ahşaptan tasarlanmış. Endüstriyel mobilyaları romantik detaylarla bir arada kullanmaktan hoşlanan Stephanie, geniş oturma kapasitesi ile kalabalık misafir gruplarını bile rahatlıkla ağırlayabileceği bu masayı, bir mağazada şans eseri bulduğu sandalyelerle eşleştirmiş.

Banyoda konumlandırılan ahşap merdiven gibi detaylarla fonksiyonelliğin yanı sıra sıcak bir görünüm sağlanmış.

l1930’ lu yıllara tarihlenen evin yünlü dokulara ve ekoseli tekstillere bolca yer verilen yatak

odası sevimli bir balkona açılıyor.

Çiftin evi satın aldıkları zamandan kalma Fransız kapılara sahip giyinme dolabı ile son derece zevkli bir atmosfer yaratılmış. Stephanie tarafından beyaza boyanan kapaklar mavi tonlarında Fas işi kulplarla hareketlendirilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.