Açık yaşamlar farklı fonksiyonlar

Yoğun tempoda evde fazla duvarlara tahammül edemeyenlerdenseniz, açık planlı yaşam alanları size, kişisel mekanlarınızda özgürleşme ve rahatlama imkanı tanır.

Evim - - Içindekiler -

Açık planlı yaşamın en keyifli yanı hiç kuşkusuz tüm ailenin daha samimi ve iç içe olması. Ancak ev yaşantınızı kısıtlamadan ve duvarların arkasına saklamadan özgürce yaşamanın da mekânsal kuralları olduğunu unutmayın. • Tüm daireyi kapsayan uzun bir pencere varsa önüne koyacağınız 30/40 cm yekpare raf ünitesi depolama alanı yaratır. Hatta minderlerle pencere önü keyif köşesi düzenleyebilirsiniz. • Mutfağınız duvarlar kalkınca salona direkt açılıyorsa yemek odasını oturma alanı ile mutfak tezgahı arasında oluşturabilirsiniz. • Yaşam alanınız iki kat üzerinde planlanmışsa katları bağlayan merdivenlerin korkuluklarını şeffaf cam ya da pleksi malzemeden yaptırarak geçirgenlik hissini pekiştirirsiniz. Bölümler arasında belli

bir geçiş farkı yaratmak istiyorsanız mimari olarak uygunsa iki bölüm arasına kot farkı koyabilirsiniz. Bu mekanı görsel olarak böler.

• Duvarları tamamen kaldırdığınızda uyku ve çalışma alanlarını gerektiğinde kapatabilmek için, açıldığında duvara sıfır katlanırbir kapı sistemi uygulayabilirsiniz. Ancak kapıları beyaza boyayın ya da yarı şeffaf kumlama cam kullanın.

• Eğer açık plan yaşam alanınız bahçe katındaysa pencere yerine yekpare sürgü kapılar kullanarak sıcak günlerde kanatları tamamen açabilir, dışarısı ve içerisini bütünleyebilirsiniz. Bu yaşam alanını da genişletir.

• Açık planlı yaşam alanlarında görsel bütünlüğü sağlamak çok önemli. Bu yüzden malzeme seçimlerinde dikkatli olun. Mesela tüm dolap kapaklarını aynı malzeme ve renkte kullanın. Fazla ışık almıyorsa beyaz parlak lake yerinde bir seçim olacaktır.

Küçük daireniz geniş pencerelere mi sahip? Bunu avantaja dönüştürün. Mesela varsa balkonu içeri dahil edin, mutfağın her iki duvarını da kaldırın ve eğer mümkünse pencereleri zemine kadar indirerek genişletin. Farklı fonksiyon alanlarını zemindeki malzeme değişimleriyle sağlayabilirsiniz.

Laura Ashley.

Duvarları kaldırmak yerine

tavanda kiriş kalınlığı ve zeminde oturma yüksekliği kadarını bırakarak mekanı çerçeveye

alınmış gibi algılatın. Ayrıca yaşam alanından koparmak için de tamamen farklı bir renkte boyayabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.