MUTFAKTA NEREYI, NE ILE NASIL TEMIZLEMELI?

Mutfak temizliğini yaparken her alanı farklı şekilde temizlemek gerekiyor. Peki bunların hangi alanlar olduğunu ve nasıl temizleneceğini biliyor musunuz?

Evim - - İpucu -

Mutfakta temizlemeniz gereken farklı alanlar bulunuyor. İlk önce bu alanların neler olduğunu gözden geçirelim.

Yiyecek depolama alanları: Kiler dola

bı, buzdolabı.

Hazırlama alanı: Yiyeceklerin hazırlandığı, doğrandığı, karıştırıldığı bölüm. Bu alana tava, kase gibi hazırlama ile ilgili ürünler de giriyor.

Pişirme alanı: Fırın, ocak, mikrodalga gibi ürünler bu alanı oluşturur.

Temizleme alanı: Bu alanda eviye ve çevresi bulunur.

Oturma alanı: Her mutfakta olmayan bu bölüme masa ve sandalyeleri dahil edebiliriz.

Tezgahınızı nasıl korursunuz?

• Hangi malzemeden olursa olsun mutfak tezgahınızın üzerinde direkt olarak birşey kesmeyin. Mutlaka kesme tahtası kullanın. • Sıcak tencere ve tava gibi şeyleri tezgahın üzerine koymayın. Nihale kullanın. • Tezgahınızın üzerine altı ıslak ya da yağlı olabilecek bardak, sürahi, yağ şişesi gibi ürünleri koymayın, leke bırakabilir.

Hangi tezgah nasıl temizlenir?

Ahşap: Nemli bir bez ile silip kurulayın. Arada tezgahınızı yağlayın. Seramik: Aşındırmayan bir temizleyici

ve nemli bir bez ile silin. Asidik bir temizleyici kullanmayın.

Granit/Mermer: Yumuşak bir bezle arada silin. Gerektiğinde ılık su ile ıslatılmış bir bez ve uygun temizleyici ile temizleyin. Eğer yüzeyine su damlarsa hemen kurulayın. Üzerinde limon gibi asidik şeyleri kesmeyin.

Laminat: Yumuşak bir bez ve uygun temizleyici ile silin.

Paslanmaz çelik: Üzerinde rahatlıkla parmak ve su izi kaldığı için düzenli olarak silmeniz gerekir. Yine yumuşak bir bez ve uygun temizleyiciyi kullanın.

Püf noktaları

Zemin: Mutfak zemini en çabuk ve çok kirlenen yerlerden biridir. Bu alanda işinizi kolaylaştırmak için elinizin altında bir mop bulundurun. Yemek yaptıktan sonra zeminin üzerinden yüzey temizleyici eklenmiş su ile geçerseniz lekelerin önüne rahatlıkla geçersiniz.

Eviye: Eviyenizi sürekli olarak temizlemeniz gerekir. Bu alanı temizlerken genel kural sert temizleyici madde ve fırça kullanmamaktır. Çünkü eviyenin içini çizebilirsiniz. Eviyenin içindeki yağ birikintilerini uygun bir mutfak temizleyicisi ve yumuşak bir bez ile temizleyin. Temizledikten sonra içini bir bez ile kurulayın.

Ocak ve fırın: Temizliğe başlamadan önce ocağınızın ya da fırınınızın kapalı olduğundan ve sıcak olmadığından emin olun. Çünkü sıcak bir zemini ıslak bez ile temizlemeye çalışmak, buharlardan dolayı oluşan yanıklara davetiye çıkarır. Ocağınızın üzerine dökülenleri düzenli olarak silmek temizlik yükünüzü hafifletir. Her kullanımın ar- dından ocağınız soğuduğunda nemli bir bezle hafifçe silebilirsiniz. Metal kısımları ise bulaşık deterjanı ve sünger ile etkili bir biçimde temizleyebilirsiniz. İnatçı lekeleri de leke çıkarıcı temizlik maddeleri ve bir bez ile hemen temizleyin. Ocağınızın ve fırınınız açma kapama düğmeleri çıkabiliyorsa, onları sıcak ve sabunlu suyla yıkayıp kurutun. Temizlik maddesi, mekanizmanın içine kaçıp göstergelerin bozulmasına neden olabilir. Fırın kapaklarının neredeyse hepsi kolay temizlenebilmesi için sökü- lebilir olarak dizayn edilmiştir. Fırınınızın kapağını yerinden çıkardıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır. Öncelikle çok fazla su içinde bekletmemelisiniz çünkü bu bazı bölgelerinde paslanmaya neden olabilir. Ayrıca kullanacağınız bez sert yüzeyli olmamalıdır. Fırınınızın içini temizlemek için çeşitli temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken nokta metalleri kazımamaktır. En uygunu ise fırın temizliği için üretici firmanın önermiş olduğu ürünü kullanmaktır.

Eviye ve çevresini

temizlerken yumuşak bir bez ve aşındırmayan bir temizlik malzemesi

kullanın.

Tezgah temizliği ayrı bir önem taşıyor.

Easy Wring & Clean, Vileda. Renkli kova,

Parex.

Microfiber örgü paspas, Scotch-Brite. Mutfak bezi, Scotch-Brite.

Mutfak jel, Cif.

Hijyenik mutfak spreyi, Domestos.

Kağıt bez,

Selpak.

Pratik paspas, Parex.

Yağ çözücü, Cif.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.