ELDE BULAŞIK YIKAMANIN PÜF NOKTALARI

Bulaşıkları elde yıkamak durumunda iseniz, su ve enerji tüketimini azaltmanın yolları da bilmelisiniz.

Evim - - İpucu -

Yıkarken bunlara dikkat

• Yıkamaya başlamadan önce ihtiyacınız olacak herşeyi yakınınıza alın. • Tabağınızın üzerinde kalan artıkları silikon bir spatula yardımıyla sıyırın. Metal bir şey kullanmayın. • Yıkayacağınız şeyleri önce sıcak su ile durulayın. • Su tasarrufu sağlamak için, büyük bir plastik kap edinin. Ve içinde sabunlu su hazırlayıp bulaşıklarınızı bunun içinde yıkayın. Bu, sıvı deterjanı süngerin üstüne sıkıp musluk altında yıkamaktan çok daha ekonomik olacaktır. Kabın içine bulaşıkların hepsini birlikte at- mayın, kırılabilirler. • Her seferinde tek parça yıkayın. Bir elinizle yıkayacağınız parçayı diğeriyle de süngeri tutun ve suyun içinde yıkayın. Gerektiğinde sünger yerine bulaşık fırçası da kullanabilirsiniz. • Yıkarken sıralamanız şöyle olsun: Bardaklar, tabaklar, sofra takımları, çatalkaşık-bıçaklar, servis gereçleri, tencere ve tavalar. • Eğer suyunuz kirlenirse arada döküp temiz su doldurun. • Köpüklü bir şekilde yıkadığınız bulaşıkları kenarda biriktirin, sonra temiz su dolu bir kapta durulayın. Sunlight bulaşık deterjanı, Cif. • Duruladığınız bulaşıkları temiz bir mutfak havlusu ile kurulayın.

Tepsilerin kolay temizliği

Fırın tepsilerinizi kolay temizlemenin yolu, onu kullanırken uygulayacağınız birkaç püf noktasında saklı. Eğer tepsi içinde et pişirecekseniz alüminyum folyo ile kaplayarak pişirebilirsiniz. Böylece suyu içinde hapsolacak ve tepsinizi kirletmeyecek, ayrıca etiniz de daha lezzetli olacaktır. Kurabiye ve kek pişirdiğiniz tepsi ya da kalıpların içine yağlı kağıt sermeyi atlamayın.

Tava ve tencereler nasıl yıkanır?

Eviyenin içine plastik bir mat koyarsanız tencere veya tava gibi büyük ve ağır mutfak gereçlerini yıkarken çizilmesini engellersiniz. Yapışan yiyecek artıklarını silicon spatula ile kazıyın. İçlerindeki yağı kağıt havlu ile alın. İçine sıcak su doldurup biraz bekletin. Büyük bir plastik kabın içine sıcak su ve deterjan koyarak bunun içinde yıkayabilirsiniz. Eğer çok kirliyse suya 1 yemek kaşığı toz bulaşık deterjanı ya da karbonat ekleyin ve bu suyu kabın içine koyup ocakta biraz kaynatın, kirler daha kolay çıkacaktır. Eğer tava ya da tencereniz yandıysa içine soğuk su koyun ve 2-3 yemek kaşığı tuz ekleyin. Gece boyunca bekletin. Sabah, ocağa koyup kısık ateşte kaynatın. Çok daha kolay temizlendiğini göreceksiniz.

Fırça: 39 TL., Karınca.

Kalpli sünger, Scotch-Brite.

Bulaşık malzemesi standı: 26,95 TL., Tchibo.

Sıvı sabunluk: 49 TL., Karınca.

Bulaşık fırçası: 34,99 TL., www. evmanya. com

Happy&Clean sünger, Parex.

Bulaşık eldiveni: 22,99 TL.,

www.evmanya.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.