2015 bahçelerinde yeni neler var?

Evim - - Rehber - Ayşe Şirin/Cem Botanik

“Bahçelerimizde bu sezon da bizi bekleyen uygulamalar, yine yeşille olan bağımızı güçlendirip, keyfimizi arttıracak ve adeta doğanın kucağında yaşadığımız hissini verecek türden. Bunları tek tek ana başlıklar halinde inceleyecek olursak dikey bahçeler, çatı bahçeleri, camdan bahçeler ve geleneksel bahçe tasarımları yeni sezona ışık tutan yeşil alan kodlarından…

Dikey bahçeler: Şehir hayatının içinde beton yığınları arasında nefes almaktan sıkılanlara ve kendine soluklanacak yeşil kaçışlar arayanlara dikey bitkilendirmeyi özellikle öneriyoruz. Çünkü dikey bitkilendirme sayesinde soğuk taş duvarlar sıcacık ve iç açıcı bir görüntüye kavuşuyor. Yeşili hissetmek için uzaklara gitmenize gerek kalmıyor ki; tam tersi yuvanızın içinde sanki ormanda gibi ailenizle birlikte bu güzelliği yaşayabiliyorsunuz.

Çatı bahçeleri: Kentsel alanlarda doğayla iç içe olmak ve binalarımızın yok ettiği toprak alanı dünyaya kazandırmak amacıyla çağdaş mimarinin bir tasarımı olan çatı bahçeleri; dar alanlarda kendi bahçemizi yaratmak, şehri yukarıdan ama bahçe içinde seyretme imkanı tanıyor. Beton binalardan fışkıran yeşiller, insana ayrı bir huzur ve keyif yaşatırken, organik tarım için de olanak sağlıyor. Kentlerdeki çatılardan fışkıran bu yeni yaşam alanları, yemyeşil atmosferi ile şehir stresinden yorulmuş herkes için huzurlu bir liman adeta. Özelikle günümüzde iş merkezlerinin çatılarının yeşille donatılması, çalışanlar için de bulunmaz bir motivasyon kaynağı.

Göletler: Biyolojik göletler de bahçesinde kendine doğal bir gölet oluşturmak isteyenleri cezbediyor. Göletler, fonksiyonellik açısından doğayla uyumlu tüm elemanları beraberinde barındır- makla birlikte, doğal yüzme havuzu olarak da kullanılabiliyor. İlk olarak yaklaşık 25 yıl önce Avusturya’da ortaya çıkan bu ekolojik konsept, suyun bitkiler tarafından, ne bir kimyasal madde ne de özel bir filtre kullanılmaksızın arıtıldığı, çevreye mükemmel biçimde entegre olan bir yüzme mekanı sunuyor. İsteğe göre yüzlerce metrekareden binlerce metrekareye kadar hazırlanabilen göletler, her tür hava koşuluna da dayanabiliyor. Özellikle gölde kullanılan estetik unsurlar, ortama görsel bir zenginlik de katıyor. Ayrıca yine göl kenarında değerlendirilen renkli bitkilerle de adeta küçük birer cennet yaratılıyor. Göletlerin işletme maliyeti olmuyor, bakım kolaylığı ayrıca önemli. Yani göletler, çok uzun yıllar geçse de doğallığını koruyor

Camdan bahçeler: Hem iç hem de dış mekanda teraryum yani camdan bahçelerin kullanımı da giderek artıyor. Her mevsim yaşayan, canlılığını ve renkliliğini koruyan bu bahçelerin yapımı son derece pratik. İçlerinde kullanılan sukulentler, estetik formlarıyla da şıklık sağlıyor. Bunun için ihtiyacınız olan, istediğiniz büyüklükte ve şekilde cam fanuslar, çakıl taşları, mangal kömürü tozu, birkaç skulent ve iki uzun çubuk.

Geleneksel tasarımlar: Farklı ülkelerin bahçe kültürleri arasında Türk bahçeleri günümüzde dünyada ve Türkiye’de ilgi gören uygulamalar arasında yer alıyor. Türk bahçelerinde taş merdivenler, dar havuz kenarları, demir, taş veya mermerden yapılma korkuluklar bahçenin vazgeçilmez yapısal süsleyici elemanlarından. Ahşap ayaklar üzerine inşa edilmiş oturma bölümleri ile özellikle suyun içinde rüya gibi bir alan yaratılıyor ki kot farkı olan yerlerde bu basamaklar da destekleniyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.