Tasarruf her mevsim

Sadece kış aylarında değil her mevsim düşünmemiz gereken konulardan biri tasarruf. Hem dış mekan hem de iç mekanlarda yapılacakların listesini çıkaralım.

Evim - - Içindekiler -

Dış mekan aydınlatmaları

Yazın büyük oranda bahçede ya da balkonda yaşıyoruz. Bahçeli evlerde yürüyüş yolları ya da dış cephenin aydınlatılması için lambaların sabaha kadar yandığını göz önünde bulundurursak ne kadar enerjiye ihtiyacımız olacağı konusunda küçük bir hesaplama yapabiliriz. Bu sebeple dış mekanda olabildiğince solar ve LED aydınlatmalar kullanmaya dikkat edin.

Soğumanın izolasyonu

Nedense izolasyon dendiğinde çoğu kez ısınmaya çalıştığımız kış ayları aklımıza gelir. Oysa iç mekanları soğutmak da en az ısıtmak kadar maliyetli. Bu sebeple dış cephenin doğru bir biçimde izole edilmesi büyük önem taşıyor.

Ampulleri elden geçirin

Eğer hala klasik ampul, floresan ya da halojen ampul kullanıyorsanız elektrik faturalarınızı aşağıya çekme şansınız hiç yok demektir. LED ampuller ilk aşamada size pahalı gelebilir. Ancak % 80’e varan enerji tasarrufu sağladıklarını düşünürseniz değiştirmek çok daha karlı bir eylem olacaktır.

Ev aletleri ve beyaz eşyalar

Yazın smoothie makinası, blender ve ütü gibi küçük ev aletlerinin de kullanım sıklığı artıyor. A+ elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyalar B sınıfı bir elektikli ev aletine göre ortalama yüzde % 40 daha az enerji harcar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.