10 adımda güzelleştirin

Mayıs yeni başlangıçların ayı; sahip olduğumuz yaşam alanlarına da daha farklı bir gözle baktığımız… Bu ay evlerimizi güzelleştirmek var ajandamızda; çünkü onları çok seviyoruz.

Evim - - Içindekiler -

1. AYNA, AYNA… Antreniz harika görünüyor. Ama bunu ancak bir ayna ile tamamladığınızda her şey mükemmel olur. Ayna dar bir antreyi olduğundan daha büyük, aydınlık ve ferah gösterir. Özellikle aynanıza yansıyan bir gün ışığı varsa çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. 2. SIRADAKİ ASKILAR Hiç durmaksızın aylarca askılarınızı ısıtan kabanları artık kaldırmanın vaktidir. Baharın uyandırdığı o tazelik hissini pekiştirmek, aydınlık ve ferah mekanlar için askıları boşaltmak olmazsa olmazlardan. 3. SİYAH-BEYAZ FOTOĞRAFLAR GİBİ Artık oturma odasına doğru geçebiliriz. Buraya geldiğimizde belki şaşıracaksınız ama ilk yaptığımız şey fotoğrafları düşünmek olacak. Çünkü burası sizin yaşam alanınız ve bu alanın en çok ihtiyaç duyduğu şey yaşanmışlıklar. Siyah ve beyaz fotoğrafları çerçeveleyerek bunu yapmanız çok kolay. Aile fotoğrafları biçilmiş kaftan. 4. BOŞLUK GÜZELDİR Yaşam alanlarında ışığın özgürce dolaşabilmesini istiyorsanız sahip olduğunuz zemin alanının en az 1/3’lük kısmının boş olduğundan emin olun. Hepimiz eşyalarımızı çok seviyoruz ancak, tüm o yan ve orta sehpalar… Her bir eşya

ışığı emer. Bu sebeple ferah ve taze bir bahar atmosferinin ilk kuralı yeterince boş alandır.

5. CANLILIK İÇİN

Eğer canlı ve ruhu olan bir alan yaratmak istiyorsanız bunu yapmanın en doğru yolu elbette mekana bitki eklemekten geçiyor. Çünkü hiçbir şey onlar kadar gerçek olamaz. Canlı bitkiler dekorasyon ile birleştirildiğinde gerçekten yaşam alanları için çok etkileyici sonuçlar doğurur. Yapraklarına periyodik olarak sprey ile su sıkmayı unutmayın. Çok daha canlı ve taze duracaklardır.

6. ELİNİZİN ALTINDA NE VAR?

Parlak, ışıldayan mekanlar için elinizin altında her zaman pratik bir temizlik kiti olmalı. Banyo ve mutfak tezgahının altında bir sünger, bez, sprey bulundurursanız bir dakikalık aralarda bile bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

7. ŞÖMINE ALANI

Her bahar temizlenen alanlardan biri de şüphesiz şömine/soba alanı. Sizin de evinizde şömine/soba alanı varsa yaz ruhu katmayı asla unutmayın. Ahşap kütükler, fenerler, mumlar, çakıl taşları her biri bu alanı yeniden kurgulamak için ideal.

8. BAKIŞ AÇISI

Bakış açısını değiştirmek aslında her şeyi değiştirmenin başlangıcı. Evi toplamak, düzenlemek çoğu kez gözünüzü korkutuyorsa sadece bakış açınızı değiştirerek bazı şeylerin üstesinden daha kolay gelebilirsiniz. Günde sadece 10 dakikanızı bile ayırsanız hızlıca evi toparlayıp düzenlemeniz mümkün olabilir.

7

3

6

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.