El yapımı şişelik

Soğuk içeceklerinizi taşımak için, sorbe renklerinde bir şişelik yaptık. Balkonda ve bahçede çok işinize yarayacak.

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN SERTAN OZANT FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Aletler: Çekiç, testere, şerit metre, tutkal, zımpara, fırça.

Malzemeler: 2 adet 14x25 cm boyutunda ahşap, 1 adet 14x21 cm boyutunda ahşap, 1 adet 1,5 cm çapında 21 cm uzunluğunda rulo çıta, 1 adet 10x21cm boyutunda balsa ya da 0,5 cm inceliğinde ahşap, 4 adet 10x6,5 cm boyutunda balsa ya da 0,5 cm inceliğinde ahşap, 2 adet 4x25 cm boyutunda balsa ya da 0,5 cm inceliğinde ahşap, 4 adet 2x25 cm boyutunda balsa ya da 0,5 cm inceliğinde ahşap.

Ahşapların kesilmesi ve birleştirilmesi

2 adet 14x25 cm boyutundaki ahşabın her iki tarafından da 5 cm’e 8 cm’lik üçgen parçalar çıkartın. Bu işlem tepe noktası 4 cm genişliğinde olan üçgen iki adet yan parça elde etmenizi sağlayacak. Bu parçaları 14x21 cm boyutundaki parçayla tutkal ile birleştirerek kasanın gövdesini oluşturun. Elinizdeki 21 cm’lik rulo parçayı 4 cm’i ortalayacak şekilde üst noktaya yine tutkal vasıtası ile yapıştırın. Yapıştırma işlemi bittikten sonra 3,5 cm uzunluğundaki ince ahşap çivileri ile sağlamlaştırın.

Balsaların yerleştirilmesi

Öncelikle şişelerin yerleştirilmesi için kasanın iç kısmına separatör hazırlanması gerek. Bu işlem için 10x21 cm boyutundaki balsayı kasanın tam ortasına yani 7 cm’e yerleştirin ve tutkal ile sabitleyin. Geriye kalan 10x6,5 cm ebatlarındaki 4 adet balsa parçasını da 7 cm’lik aralıklar bırakarak yerleştirin. Tutkal kuruduktan sonra kasanın yan taraflarına öncelikle 2x25 cm olan parçayı, onun üzerine 4x25 cm olan parçayı, onunda üzerine yine 2x25cm olan balsa parçasını tutkal ile yapıştırın. Bu işlemi yaparken 2 cm’lik aralıklar bırakabilirsiniz.

Kasanın boyanması

Gazoz kasasının son halini vernikleyip bırakabilirsiniz. Bunun dışında farklı renklerle boyayıp süsler yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.