Güneşli ev

Belki de hepimizin ihtiyacı olan şey hayatımızda ve evlerimizde biraz daha fazla pembe renge yer vermektir, ne dersiniz?

Evim - - Içindekiler - GÜNEŞ ULUKUŞ/ gunes.ulukus@gmail.com

Bu bahar hayata, hiç olmadığı kadar pembe gözlükler arkasından bakmak istiyorum. Neşe ve mutluluk veren etkisiyle her yer ve her şeyin pembe rengin saflığına ve sevimliliğine bürünmesini, pembenin rahatlatıcı etkisiyle bütün kalplerin sakinleşmesini ve yumuşaması

nı diliyorum. Belki de sadece ben değil, her türlü karmaşadan, hızdan yorulan herkes benim gibi düşünüyor ve farkında olmadan, içten içe pembeye özlem duyuyor hayatının her alanında. Siz de benzer duygularla her günün şeker pembesi renginde geçmesini umut edenlerdenseniz en azından pembenin evlerimizde nasıl eklektik, minimal, ağırbaşlı, feminen, sıcak, cesur veyü çok yönlü bir renk olarak yer alabileceğine bir göz atın ve beğendiklerinizi deneyin.

Eklektik pembe: Açık pembe tonlarındaki duvarlar her stildeki mobilyaya uyum sağlayabilir ama özellikle kırmızı ve yeşil renklerdeki eşya ve aksesuarlarla şaşırtıcı bir estetik yaratabilir. Pembe duvarlar üzerinde siyah tablo ve çerçeveler kullanmak biraz sert bir görünüm oluştursa da koyu renkler genel düzenlemeye şık bir etki katacaktır.

Minimal pembe: Yatak odanızı rahatlatıcı bir vahaya dönüştürmek istiyorsanız pembenin uçuk bir tonuna boyadığınız duvarları, beyaz bir yatak örtüsü ve minimal mobilyalarla birlikte kullanın. Eğer odanıza biraz daha hareket katmak isterseniz, duvarın yukarıdan aşağıya dörtte üçünü pembeye, alttaki dörtte birini de beyaza boyayın.

Ağırbaşlı pembe: Pembenin yumuşak tonları özellikle aristokratik an- tikalarla çevrili, tarihi vee vintage dokularla be- zenmiş bir evde güzel el sonuç verir. Klasik formmların koyu renk ahşap-p- larla olan birlikteliğiyle oluşturulmuş geleneksel tipte bir mekana pembeyle enerji katmak güzel bir çözüm olabilir.

Feminen pembe: Evde zaten feminen bir stili tercih ettiyseniz pembe duvarlarla bu stili daha fazla yoğunlaştırmaktan endişe duyabilirsiniz. Ancak pembenin zarif bir tonu küçük kız havasından çok daha sofistike bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir. Sisal halı ve kahverengi deri gibi özellikle toprak tonlarında tercih edebileceğiniz döşemeler ve renkler, düzenlemeyi dengeli hale getirir. Ayrıca pembe en sevdiğiniz renkse duvarların yanı sıra tavanı da boyamayı düşünmez misiniz?

Sıcak pembe: Yumuşak bir pembe tonu, ahşap döşemeli bir mekana daha samimi bir görünüm kazandırabilir. Pembeyi giriş holündeki duvarlarda kullanarak misafirlere sıcak bir ortamda “hoşgeldin” diyebilirsiniz.

Çok yönlü pembe: Dekorasyon stiliniz zaman içerisinde değişiyorsa pembe gibi stilinize göre esneyen bir renk fazlasıyla işinize yarar. Pembenin zarif bir tonu modern mobilyalara, organik dokulara, hatta klasik düzenlemelere bile uyum sağlayabilir.

Cesur pembe: Banyo duvarları neden pembe olmasın? Renk seçiminde biraz cesur olmak ve zeminde etnik çağrışımları olan desenlerde seramikler, içinde pembenin de olduğu renkli havlular ve aksesuarlar kullanmak banyonuzu pembenin sempatisiyle kişiselleştirmenizi sağlayabilir. Uyumlu pembe: Eğer odanızda dikkat çekici mimari detaylar varsa bu ciddi havayı dağıtmak için pembe duvarları tercih edin. A Açık renk ahşaplar, bey yaz ve altın rengi seçiml lerle mimari yapıdan kayn naklanan resmi görünümü k kırarak sakinleştirici ve sam mimi bir düzenleme elde e edebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.