Evcilik

Romantizm kokan işlemeler, yıllara meydan okuyarak yeniden popüler olurken evlere feminen bir zarafet katıyor.

Evim - - Içindekiler -

Dantel… Dantelin macerası Venedik’te başlıyor; dantelleriyle ünlü Burano Adası’nda, rivayete göre balıkçı kocalarını evde bekleyen hanımlar dantel örerek oyalanıyor. Dantel oradan Fransa’ya ve sonra Belçika ile Hollanda’ya geçiyor. Zamanla bu danteller o kadar kıymetli oluyor ki; Fransızlar, Venedik dantellerini satın almak için zamanında çok para harcıyorlar. Dantelin Anadolu’ya 16.yüzyıldan sonra geldiği söyleniyor. Anneden kıza geçen motifler sonunda bir geleneğe dönüşüyor ve bilinen en yaygın el sanatlarından biri haline geliyor. Öyle ki, artık zamanın, dolayısıyla da teknolojinin imkanlarıyla modern makinelerde dantel üretilmesi bile, onun zarafetinden bir şey kaybettirmiyor. Tam tersine, günün modasına uyak uyduran herkes dantelin tadını çıkarıyor. 16. yüzyıldan bu yana zarafet ve lüksün sembolü sayılan dantel, var olduğu günden beri çok değerli; bu yüzden sadece antikalara yakıştırılırken, son yıllarda büyük bir çıkış yapıp popüler olarak herkesi şaşırttı. Şimdi zarif görüntüsü sayesinde feminen ve nostaljik eğilimli evleri besliyor, romantizmini yeniden ortaya koyuyor.

Crochet… Nostaljik stillerin bir numaralı işlemesi crochet; tığ ile yapılan, bohem ve özgür ruhları en iyi ifade eden el l işlemesi. Crochet’in n geçmişi dantel kadar r eski değil. Bilinen tarihi hi 1800’lü yılların başında, a, Elizabeth Grant’in yazzdığı “The Memoirs of a Highland Lady” kitabında adı geçerek başlıyor. Yarattığı feminen duygu nedeniyle dekorasyonda provans ve rustik gibi kır stili türevleriyle örtüşüyor. Crochet modern stillerin aksesuarı olduğu için etkiyi yumuşatıyor, onlara sıcak bir atmosfer yüklüyor. Geleneksel olarak ekru, krem, beyaz renklerde olan crochet, ferforje ve patine ahşap ile yuvarlak tasarımlı mobilyalara uyum sağlıyor. Bohem ve vintage tarzlar ile retro eşyalara, özellikle canlı renklerde crochet perdeler, koltuk şalları, yastıklar çok yakışıyor.

16. yüzyılda Avrupa’da adına “Türk danteli” denen iğne oyasının dünyada eşi yok. Aynı yüzyılda Fransız Akademi sözlüğüne ve batı dillerine dantel adıyla giriyor. Oyanın sözlük anlamı renkli ipliklerle ve genellikle çiçek ve yaprak şeklinde yapılan işlemeler. Kimi kaynaklara göre iğneyle yapılan elişleri Anadolu’dan Balkanlar’a, İtalya’ya yolculuk ediyor, sonra da Avrupa’ya yayılıyor. İlk bakışta oyanın dantelden farkı yokmuş gibi görünse de, ilginç formu ve kullanım şekliyle farklılık gösteriyor. Dantel kendi başına bir parça olarak iki boyutlu örülürken, oya bir eşyaya dikilmek üzere aslında üç boyutlu olarak tasarlanıyor. Yani dantel, örtünün kendisiyken, oya bir örtünün süsleyicisi oluyor. Nesilden nesile geçen iğne oyasının rengine ve formun na göre bir dili var. Kentlerd de kadınların çerçeveleyip d duvara astıkları kadar kıym metli bir el işi; özellikle örtü k kenarlarına yastıklara, perd delere dikiliyor. Sonuçta, tığ ile yapılan örgüler artık nosta taljik stillerin bir tamamlayıcısı; koltuk şalları, çerçeveler, ya yastıklar, hatta tabure kılıfları de dekoratif köşelerine ev sahipliği yapıyor.

Oya…

www.jonathanadler.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.