Eviniz için klima ve kombiler

İkisi de evimizin önemli ihtiyaçları arasında. Biri özellikle yazın, diğeri her mevsimde çok iş görüyor. Peki onları nasıl seçmeli?

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Klimalar hakkında

Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri olmak üzere iki tip klima bulunuyor. Aslında tüm klimaların çalışma prensibi aynı. Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Klimanızı seçerken evinizin büyüklüğü, iklimi ve ısıtma sistemi size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU birimine sahip olan bir klima aynı zamanda yüksek güce de sahiptir.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Klima alırken markasına ve kalitesine mutlaka bakılmalı. Özellikle markalara göre satış sonrası destek ve bakım konuları farklılık gösterebiliyor.

Klimanın taktırılacağı ortamın şartları göz önünde bulundurularak klimanın yeri iyi belirlenmeli.

Klimanın büyüklüğünün ortam ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.

Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı klimalar tercih edilmeli.

Yılda bir yapılması gereken klima bakımı ihmal edilmemeli.

Hangi eve hangi kombi?

Kombi seçiminde üç önemli kriter var: Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombi ile birlikte radyatörlerin ısıttığını göz önünde bulundurun. Onun için radyatörlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. 80-90 metrekare olan bir eve 17 bin kilokalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik eve 20 bin kilokalorilik kombiler, 150 metrekare ve üzerindeki evler için ise 24–36 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor.

Kombi seçerken bunları bilin

Uzmanlar ve üretici firmalar yeterli teknik servis hizmeti ve yedek parçala- rın bulunabilir olmasına dikkat çekiyor. Kombinin sessiz çalışması da bir o kadar önemli. Araştırma yapılmadan kombi alınmasını önermeyen uzmanlar ilk planda fiyatını dikkate alanlara da “Ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçin” tavsiyesinde bulunuyorlar. Zira uluslararası standartlarda bir kombinin ortalama ömrü 15 yıl olarak kabul ediliyor. Bu uyarılara şunları da eklemekte fayda var. Kombi kullanan tanıdıklarınızın şikayet ve övgülerine dikkat edin. Gerekirse firmadan referans isteyin. Firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortalarını inceleyin. TSE, CE ve ISO 9002 ser- tifikasının olmasını önemseyin. Kombinin dışına değil, dış kapağı açtırıp içine bakın. Yakıtta en cimri olanı seçin. Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine dairenizi inceleterek karar verin. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayın. Mutlaka yetkili bayiye monte ettirin. Kombi fiyatları 1.000-3.000 TL. arasında değişiyor.

Zen klima, Mitsubishi Electric.

Kirigamine Zen klimalar A+++ enerji sınıfı, Mitsubishi Electric.

B1ZMAI 12902 mono split klima, Bosch.

Ururu Sarara klima küf oluşumunu

engelliyor, Daikin.

Eco Inverter klimalar enerji tasarrufu

sağlıyor, Indesit.

DD Nitromix CS duvar tipi yoğuşmalı kazan,

Demirdöküm. Condens 2500 W yoğuşmalı kombi, Bosch. Ecotec 5 kombi,

Vaillant.

20 Y PRMX LCD kombi, Beko,

Atron kombi, Demirdöküm.

Nitromix kombi, Demirdöküm.

Logic kombi, Termo

Teknik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.