Küçük eve akılcı çözümler

YÜKSEK MIMAR SELMA AN, ÇUKURCUMA’DAKI KÜÇÜK METREKARELI EVINDE, IÇINDE IYI FIKIRLER BARINDIRAN YAŞAM KÖŞELERI KURGULAMIŞ.

Evim - - Içindekiler - HAZIRLAYAN FOTOĞRAFLAR ENGIN AYDENIZ

Yüksek Mimar Selma An’ın iki yıl önce satın alıp uzun bir restorasyon çalışmasından sonra kendisi için yarattığı küçük ve kullanışlı ev, Çukurcuma’nın tarihi binaları ile meşhur Faik Paşa Yokuşu’nda yer alıyor. Ev sahibinin tamamen rahat edeceği ve yuva hissini yakalayacağı şekilde döşenen mekanda öncelik kullanım koşullarına verilmiş. Çukurcuma’daki iki oda bir salondan oluşan ev, baştan sona yenilenmiş. Evde duvarlar kazınarak eski tuğlalar ortaya çıkarılmış. Tüm elektrik ve su tesisatı baştan yapılmış. Zemin tamamen sökülmüş ve

Evin genelinde açık gri tonları, beyaz ve doğal ahşap tercih edilmiş. Bu da meka nlarda sa mimi ve aydınlık bir his yaratıyor.

altına yerden ısıtma sistemi döşenerek yeniden yapılmış. Banyo ve mutfakta ahşap görünümlü seramikler tercih edilmiş. Böylece tüm mekanda tek bir zemin kaplaması hissi yaratılmış. Evin mobilyaları dahil hemen tüm ahşap işleri mimarın sürekli çalıştığı Beyoğlu Tophane’de atölyesi olan Engin Öztürk’ün ellerinden çıkmış. Önceki evinden birkaç parça hariç hiçbir eşya getirmeyen Selma An, yeni evinde mekana uygun ölçülerde mobilyalar yaptırmış. Evin tüm kartonpiyerleri Beyoğlu Boğazkesen’de bir kartonpiyerciye özel olarak yaptırılmış. Salonda normal bir kanepe yerine kalabalık misafirlerin rahatça ağırlanabileceği, mekandan maksimum fayda sağlanabilecek konforlu bir sedir/kanepe yaptırılmış. Sedir aynı zamanda iki ayrı kişinin yatabileceği ölçülerde tasarlandığı için salon ile antreyi ayıran bölüme takılan portatif perdeler ile gerektiğinde misafirler için ekstra

Mimar ev sahibesi, kendisi için işlevselliğin formda n önce geldiğini söylüyor. Tüm evde hissedilen de ta m olarak bu felsefe.

“Ba nyonu n geniş ve rahat olması için ye mek masasının olduğu bölümden fedakarlık ederek ba nyoyu genişlettim. Mevcut ye mek masası yeterli olacağında n ba nyoyu istediğim gibi dekore edebildim.”

bir odaya dönüşebiliyor. Böylece küçük olan salona büyük çözümler de getirilmiş. Evin eski banyosu küçük ve kullanışsız iken tadilat sırasında banyo genişletilip daha konforlu bir hale getirilmiş. Yine mutfakta bulunan ve atıl olan balkon, tadilat sonrasında fonksiyonel bir bölüme dönüştürülmüş. Böylece yeni mutfağa çamaşır makinesi bile rahatça sığmış. Evdeki mobilyalar tasarlanırken küçük evlerde sorun olan ütü masası, elektrikli süpürge gibi tüm aletler düşünülmüş. Her mobilya bir amaca hizmet edecek şekilde ölçülendirilip yaptırılmış. Sonunda da ortaya hiç dağınık olmayan, her şeyin kendine ait bir yeri ve düzeni olan bir yaşam alanı çıkmış.

NAHIDE TOROS

Salondaki sedir formlu ahşap kanepe, kütüphaneli çalışma masası ve masif sehpa ev sahibi tarafından çizilip eve özel yaptırılmış. Altı saklama alanlı kanepenin kumaşı Laura Ashley. IMÇ Blokları’nda Elif Minder, kanepenin minder ve yastıklarını ölçüsüne göre hazırlamış. Lambader, yıllar önce eskiciden alınıp Şişhane’de bir abajur firması tarafından yenilenmiş. Girişte, her iki duvarda yer alan seramik nazarlıklar ev sahibinin arkadaşı seramik sanatçısı Cahide Erel’in ev hediyesi.

Çalışma ve misafir odası olarak kullanılan küçük odadaki daybed,

Ikea’dan alınmış. Üzerindeki ikat yastıklar Galata’daki 8metrekare’den. Ilk başta doğal halinde bırakılan tuğlalar mekan daha aydınlık ve

ferah görünsün diye sonradan beyaza boyanmış. Ayna, Çukurcuma

antikacılarından.

Pembe şifoniyer dolap yine önceki evden gelen ve ev sahipleri tarafından boyanmış bir parça. Yemek masasının

bulunduğu duvarda yer alan minyatür eserler yine ev sahibinin fakülteden mimar arkadaşı, minyatür sanatçısı

Candan Ekseriyet Aral’ın ev hediyesi.

Antrede yer alan ağaç formundaki palto askılığı ve ayakkabılık mimarın yine Engin Usta’ya çizip yaptırdığı bir tasarım.

Masif yemek masası yine eve özel yaptırılmış. Sandalyeler eski evden getirilmiş.

Mutfak dolapları ve tezgah ev sahibesi tarafından projelendirilip kendi ustası tarafından hayata geçirilmiş. Lavabo ve bataryalar Villeroy&Boch marka.

Dolapların üstünde yer alan fotoğraflarda ev sahibesinin torunu yer alıyor. Kullanışlılığa önem verilen mutfaktan ev yapımı cevizli ekmek kokusu yükseliyor. Zeminde ahşap

parke görünümlü seramikler kullanılmış. Tezgah arkasına cam mozaikler döşenmiş.

Banyo yıkılıp yeniden yapılmış. Küvet ve duş aynı mekana yerleştirilmiş. Ev sahibi banyoyu torununu düşünerek tasarladığını, banyo keyfi için torununun sık sık geldiğini belirtiyor. Ayaklı küvet ve lavabo Devon&Devon, bataryalar ise Axor marka. Tavan ve duvar kaplaması ile Topkapı Sarayı’ndan örnek alınan niş, Engin Usta’nın el emeği. Duş bölümünde Kütahya çinisi kullanılmış. Zemin yine ahşap görünümlü seramik.

Eski hamam tasının sergilendiği oymalı rafı, Dolapdereli bir usta yapmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.