Folklorik el sanatları

Evim - - Eğİlİm -

United berjer, Doğtaş. Son yıllarda popülaritesini artıran folklorik temalı el sanatları bu yılın oryantalist dekorasyonunda çok moda. El boyama tablolar, yerel şans objeleri, antika parçalar dikkat çekiyor. Otantik figürler ve eski oyuncakları da dekorasyonunuzun bir parçası olarak değerlendirebilirsiniz. Şal deseni en sık kullanılanlar arasında. Ayrıca kırkyama ev tekstilleri, yerel tığ işi örgüler hepsi geleneksel folklorik temanın motifleri. Hint veya Uzakdoğu atmosferini seviyorsanız temanın doğu etkisinde kalan, bol nakışlı ve renkli versiyonunu deneyebilirsiniz. Geleneksel kültürümüzden vazgeçmeyenler için stilize Osmanlı motifleri tercih edilebilir.

Küçük dokunuşlarla değiştirin

Oryantal eğilimler küçük detaylarla da öne çıkar. Mesela mevcut mobilyalarınızı beyaz boyadıktan sonra üzerine ilginç yerel motifler çizerek temaya uy- gun bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ana renkleriniz için kırmızı, yeşil ve lacivert ekleyebilirsiniz. Hasır sepetleri, gümüş ya da bakır testileri ve şamdanları bolca kullanın. Kanepe ve yatağınızı el örgüsü veya patchwork tekstillerle süsleyebilirsiniz.

Doğru seçimlerle farkınız olsun

Oryantalist dekorasyonla modern yaşam şekli arasında bağlantı kurmalısınız. Mesela bayram ya da düğün gibi özel bir tema üzerine yoğunlaşın. Oryantal desenlerin boğucu etkisini hafifletmek için sıcak ve soğuk renkleri birlikte kullanın. Modern bir tarzınız varsa mobilyalarınızı düz hatlı tercih edin ve orantılarını dengeleyin. Anadolu ya da Berberi kiliminin üzerine masif taş modern bir sehpa yerleştirin ya da beyaz deri bir kanepeyi suzani, çintemani ve ikat desenli yastıklarla süsleyin.

Toledo yastık: 49,95 TL., Mudo Concept.

Yemek tabağı:

29,95 TL., runner: 19,95 TL., Marks&Spencer.

Yastıklar: 89,90 TL., Erol Kumaşçılık.

Nakışlı yastık:

89,95 TL., Debenhams.

Ayaklı kase: 49,90 TL., Debenhams.

Seramik çay tabağı: (adet) 6,25 TL., Paşabahçe.

Boncuk figürler, Bou Design.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.