Engelleri kaldırın

Evim - - Şehİr Rehberİ -

Onlar için en özel ama kullanımı da bir o kadar zor olan alan banyolar... Ancak yeni teknolojilerle üretilen özel ürünler sayesinde bu bir problem olmaktan çıkıyor. Eğer evde engelli bir aile ferdiniz varsa bazı ölçülere ve yerleşime dikkat ederek hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

Tutamaçlar:

Klozet ve varsa bide yanındaki duvara (klozet/bide merkezinden) 40 cm mesafede monte edilmesi optimum bir kullanım sağlar. Eğer hem lavabo, hem de klozet yanına takıyorsanız banyoda hareket kolaylığı açısından en azından birinin katlanır olmasına dikkat edin. Tutamaçları yerden 80 cm yükseklikte takarak sandalyenin altına rahatça girmesini ve kişinin kendini kolayca çekmesini sağlarsınız.

Günümüzde asma modeller de mevcut. Ancak geleneksel modellerde de özel formlu olanlar bulunuyor. Klozet, varsa bide ve lavabo arasında 35 cm’lik bir mesafe kalacak

Vitrifiyeler:

şekilde (her zaman akstan aksa ölçüyü baz alın) monte edin. Duvara yakın olan vitrifiye ile duvar arası yine 40 cm olmalı. Vitrifiyelerin rahatça kullanılması için lavaboyu yerden 50 cm ve (üst kısmı) 80 cm yükseklikten takın.

Zeminde kaymayı önlemek için satine, kumlama veya taş gibi dokulu yüzeyler kaydırmaz. Bu seçenekleri seramiklerde de bulabilirsiniz. Mesela dış mekan ve havuz kenarında kullanılan karolar engelli banyolarında da rahatça uygulanabilir. Ancak kalın oluklu ve yivli yüzeyler yerine düz olanları tercih edin. Ayrıca karolar arasında geniş derzler de tekerleklerin ve ayakların sürtünüp kişinin takılmasına yol açabilir.

Engelli banyolarında küvet yerine hareket kolaylığı sağlayan duş sistemleri tavsiye ediliyor. En az 80x80 cm ve yere sıfır olan modeller kullanın. Duşakabini içten dışa açılımlı olarak taktırın ve duş alanında 50 cm yükseklikte duvara monte bir tabure veya oturak bulundurun.

Zemin:

Duş alanı:

Creavit.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.