DETAYLAR, DETAYLAR…

Hep söylendiği gibi, en estetik, başarılı ya da kalıcı sonuçların sırrı, detaylarla yoğrulan başlangıçlarda saklı.

Evim - - Evcİlİk -

Kimi zaman mobilyalar sebebiyle ünlenen, kimi zaman mobilyaların ünlenmesine sebep olan şeyler aslında detaylar… Zira mobilyaları zenginleştiren detaylar, onlara birer karakter kazandıran meşakkatli ve özenli el işi dokunuşlardan başkası değil. Kapitone örneğin, teknik olarak iki kat kumaşın arasına dolgu malzemesi eklenerek, diyagonal kareler dikilmesiyle ortaya çıkan yepyeni bir kumaş türüne deniyor. Dekorasyonda moda olan pek çok şeyin başlangıcı gibi, kapitone de “değerlendirme” amacıyla geliştirilmiş. Bir zamanlar, yokluğunda parçaları bir araya getirerek kumaş elde edilen bu estetik yöntemin, daha sonraları mobilya ve döşemelerde zenginliğin göstergesi olacağını kimse tahmin edememiş.

Kapitonenin mobilyalara kattığı şey sadece düğmeli ya da düğmesiz bir doku değil, aynı zamanda karakter…

Kapitone mobilyaların bulunduğu mekanlar daha sıcak görünüyor. Üstelik her türlü kumaşa kapitone uygulanabiliyor, hatta deri ve nubuk da kapitonenin favori malzemeleri. Kullanım alanı çok geniş; yatak başlarına, puflara, kanepe ve koltuklara çok yakışıyor.

Kapitone güçlü bir dikiş yöntemi;

öyle ki, sırf kapitone dikişli kanepeleri tarif etmek için kullanılan bir mobilya ismi var: “Chesterfield”. Kapitone sırtlı bu kanepe deri ve düğmeli olarak ünlenmiş. Üstelik kapitone o kadar kalıcı ki, dönem dönem yeniden moda oluyor. Uzun zaman önce adı klasik mobilyalarla anı- lırken, artık İskandinav, , modern ve daha pek k çok güncel tarzla uyumm içinde kullanılıyor. Bir başka detay plise, kumaşın katlanarak mobilyalara uygulanmasına deniyor. Lüks ya da başka bir deyişle aristokrat bir karakter yaratan plise, kumaş seçiyor ama kaprisli değil. Zira çok kalın kumaşlara plise uygulanamıyor; ama deri, süet ve nubuk bile plise olabiliyor. Önemli olan kumaşın bol olması çünkü mobilyada el işçiliğine dayanan plise kısıtlı miktarda kumaş sevmiyor.

Özellikle döşemelik koltuk ve kanepelerde istiridye kabuğunu andıran plise, yarattığı havayla da mobilyada mücevher etkisi yaratıyor.

Mobilyalara uygulanan aksesuarlar da önemli detaylardan, zira var oluşlarıyla mobilyaların stilini belirliyorlar. Püskül örneğin, saraylı stillerde perdelere, koltuk ve kanepelerin döşemelerine ve yastıklara sıklıkla uygulanan detaylardan biri. Hatta öyle saraylı ki, Rönesans’ı takip eden 16. yüzyıl Barok dönem mobilyalarında kullanılmaya başlanıyor. Püskül detayını, içinde bulunduğu stille birlikte tamamlayan kumaşların seçimi, ya renkli ve gösterişli ya da ağır kadifelerden yana oluyor.

Mobilyada ponpon detayı ise püsküle oranla daha genç bir yöntem; birlikte kullanıldığı stillere hareket ve eğlence katıyor.

Bugünün bebek ve çocuk mobilyalarının tekstillerinde, perdelerinde özellikle çok başvurulan süslemelerden bir biri. Öte yandan, ponpon kır stillerinin de sıc sıcak atmosferini tamamlayan, kır tekstiline elv elverişli detaylardan biri; avizelerin eteklerine ne, perdelere, koltuk örtülerine, yastıklara, ya yatak örtülerine, mutfak tekstiline, masa ö örtülerine çok yakışıyor ve çok kolay uyg gulanabiliyor.

eld”.

www.jonathanadler.com

asli@asligibi.net

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.