EVDE LİMON AĞACI

Beyaz çiçekleri ve mis kokusu ile limon ağaçları yaz enerjisini ve rengini evlerimize taşıyabilir.

Evim - - Güneşlİ Ev -

Yaz kendini yavaş yavaş göstermeye başlamışken, saksılara yerleştirdiğimiz rengarenk çiçekler ve rüzgar gülleriyle hafifleyerek yaz moduna geçen düzenimiz ve eşyalarımızla evimizi yaza hazırlıyoruz. Bu hazırlık devam ederken koridora, mutfağa, balkona, hatta yatağımızın başucuna bile yerleştirebileceğimiz, yaz enerjisini ve rengini evimize taşıyacak, sarı meyveleri, tazelik veren hoş kokusuyla

diye düşünürken buldum kendimi. Evde bir limon ağacı? Bu fikri çok sevdim ve biraz araştırdım. Biraz nazlı olan limon ağaçlarını evde yetiştirmek için iç mekan koşullarına toleranslı olan 2-3 yaşında Calamondin ya da Mayer adı verilen her daim yeşil, çiçek açıp, meyve veren minyatür limon ağaçlarını tercih etmek iyi bir seçim olabilir. Bu tip bir bitkiyi kök topundan biraz daha büyük dekoratif bir saksı içerisine, drenaj oluşturması için biraz çakıl taşı koyduktan sonra yerleştirebilir, toprağın üzerini de, ağacın gövdesini fazla kapatmayacak şekilde koruyucu yosunla örtebilirsiniz.

zel olurdu”

“bir de limon ağacımız olsa, ne gü- Nemlilik limon ağaçları için büyük önem taşıyor, o nedenle ağacı düzenli olarak nemli tutmak ve sulamak, bitkinin istediği tropik iklimi canlandırmak gerekiyor.

Haftada bir ağacınızı sulayabilir, çakıl taşlarını geçmeyecek şekilde dipte biraz su birikmesine izin verebilirsiniz. Kışınsa yapraklara sprey halinde su sıkarak nemli tutabilirsiniz. Limon ağaçları ı güneşi çok sevi- yor, doğrudan n olmamak kay- dıyla hava akı- - mının iyi olduğu bir yerde günde 6-8 saat güneş ışığı alabilirler, kışın içeride kalırken yazın bahçede, terasta ya da balkonda kalabilirler. Tamamen açık havaya çıkarmak ya da içeri sokmak için bitkiyi kademeli olarak dışarıya ya da içeriye alıştırmayı deneyebilirsiniz. “Hayır, kendi limon ağacımı kendim yetiştiririm” diyorsanız, o da güzel bir fikir ama bu biraz zahmetli ve sabır isteyen bir iş. Bunun için salataya sıktığınız limonun çekirdeklerini kullanabilirsiniz.

Bir cam kavanoza çakıl taşlarını koyduktan sonra nemli pamuk arasına limon çekirdeklerini dizin ve filizlenmelerini bekleyin.

Filizlenen limonu kil, seramik ya da plastik bir saksıya yerleştirebilirsiniz. Bir limon ağacı beş yıl süre ile çiçek ya da meyve vermeyebilir, sabırlı olup pencere kenarında düzenli olarak güneş almasını sağlamak gerekebilir. Ayrıca limonların meyve vermesi için filizleme aşamasında farklı limon çekirdekleri kullanılmalı, aksi takdirde aşılama için bitki iki yaşına geldiğinde profesyonel yardım almak durumunda kalabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir püf noktası ise saksının yerini fazla değiştirmemek. Saksı yeri çok sık değiştirildiğinde limon kızıp yapraklarını dökebiliyor.

Limon ağaçları fazla ısı değişimini de sevmiyor, aşırı soğuklardan korumak gerektiği gibi radyatör, fırın ve şöminelerden de uzak tut

m mak gerekiyor.

Limon ağaçları için çiçek açmadan meyve toplamaya kadar yaklaşık 1 yıl geçmesi gerekebiliyor. Meyveler tam rengini aldığında dış yüzeylerine hafifçe bastırarak olgunluklarını ölçebilir, hafif yumuş şayan limonları toplayabilirsiniz. Limon ağacı meyve verdikten sonra da büyük bir keyifle limonatalar, enfes reçeller ve tatlılar yapabilirsiniz.

de d y v

gunes.ulukus@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.