TADİLAT DEYİP GEÇME, PLANLA!

Yazlık sezonunda evin mutfağını yenilemeyi düşünürseniz değişikliklerden haberdar olmak size olumlu katkı sağlayabilir.

Evim - - Elektrİklİ Süpürge - EMRE ÖZGÜDER

Her ne kadar evde değilken, evin bir tarafını yenilemek dünyanın en akıllı işi olmasa da, kimse bu tür işleri okulların açılacağı zaman da yapmak istemez. Evet, siz tatildeyken evinizde bir tadilat yapılabilir. Evet, tadilat sırasında ustaların sizin salonunuzda televizyon seyredecekleri de doğrudur veya ansızın komşunuzdan, ustaların çıkarken musluğu açık unuttuğunu ve kendi tavanında bir sürü damlacığın belirdiği haberini alma olasılığınız da yüksektir, ama tüm bunlar üstüne üstlük bir de siz evdeyken de olabilir. Kısacası, eğer tadilat varsa bunun bazı sonuçları da olacaktır, o yüzden fazla dertlenmemek gerekir. Fark etmiş olabilirsiniz; son zamanlarda mutfak dolapları, alt dolaplar, üst dolaplar veya tamamı, salonunuzda kullandığınız mobilyalara daha çok benzemeye başladılar. Biliyorsunuz, yakın zamana kadar en modernden en klasiğe tüm mutfaklar birbirlerinden sadece kapakları sayesinde ayırt edilebiliyordu.

Şimdilerde o yapısal tutum yerine daha özenli kabin ya da gövdelerle karşılaşıyoruz ki bunlar da normal mobilyalar gibi ayakları olan ve sadece kapağı sayesinde değil artık bütün olarak bir stili yansıtır hale geldiler.

Benim, sevdiğim bir yaklaşım bu, eski gövdeler gerçekten biraz kartondan yapılmış gibiydiler, ucuz olabilmeleri için fazlaca göz ardı edilmişlerdi. Kişisel olarak ben koyu renk gövdeli dolapları severim, çünkü beyaz porseleni veya krom tencereleri iyi gösterir. Bir de bu sayede baza dediğimiz alttaki kapatma parçasından da kurtulmuş oluruz.

Bu arada mutfak dolaplarının biraz daha zarif ayaklarla yere basmasının ve zemin kaplamasının biraz daha dolapların altına devam ettiği kurguların mekanda iyi bir ferahlık yarattığını düşünüyorum.

a Göz z görmeyince gönül katlanır hijyeni yerine, bu u daha dürüst bir tutum gibi geliyor bana. Eskiye oranla mutfaklar sadece yemek hazırlanan yerler olmaktan çıktılar, artık aile yaşamının kesişme noktası halindeler. O eski televiz- yon aparatı merkezli yaşam, son teknolojik alışkanlıklarımızla, yani herkesin kendi ekranını, sevdiği ve ilgilendiği her şeyle beraber yanında taşıyor olmasıyla birlikte, mutfağın daha çok buluşulan bir aile noktası olmasına yol açtı. Bu teknolojide, herkes aynı aygıtı kullanmakla beraber, tamamen kendine özel bir yapı oluşturdu, aynı durumu mutfaklarda da görmek mümkün artık. Eskiden alışık olduğumuz, dışarıdan hemen hemen aynı görünen kapaklar ardında mutfak yerine, artık daha fazla açık raf kullanarak ve bu sayede de kendi seçimimiz olan fincanları, tabakları, konserveleri, turşuları, reçelleri görünür kılarak, daha kendimize has mutfaklar oluşturmaya imkan tanıyor. Zaten kapakların hiçbir şekilde toza karşı koruyucu olmadıklarını düşünen biri olarak, bu gelişme de benim çok büyük memnuniyetle karşıladığım bir yenilik oldu.

Eskiyen menteşeler, sarkan kapaklar, tamamen açılamayan kapaklar, bulaşık makinesini boşaltırken herkesin bir gün mutlaka alnını çarpacağı kapaklar artık çok tercih edilmiyor.

Bu ferahlamayla birlikte hemen şunu da eklemeliyim, bu rahatlık beraberinde daha sevimli görünen duvar kâğıdının mutfakta kullanılmasını da beraberinde getiriyor. İlerleyen baskı teknolojileri, hemen herkesin neredeyse kendi istediği desen ve renklerde duvar kâğıdı yaptırabilmesinin de önünü açtığı için olsa gerek ve bir de artık suya dayanıklılık konusu da çözüldü sayılabileceği için, artık mutfaklar daha neşeli olabiliyorlar. Çok aman aman yenilikçi bir tutum sayılmaz ama şimdilerde da daha sık rastladığım için aklınızın bir köşesinde ols olsun isterim, geleneksel çizgilerle modern ürünle lerin kullanımı da gerçek bir hava değişikliği ya yaratıyor mutfaklarda. Özellikle de modern ev eviye kullanımından kaçınmayın. Yalın hatları o olan, işlevsel bir geometriye sahip eviyeler var, b benim mutfağım klasik, diyerek bu seçenekleri g göz ardı etmeyin. Benzer bir yaklaşımı da krom y yerine bronz ve bakır gibi sıcak metaller seçer rek deneyebilirsiniz, modern mutfaklarda da b bu tür lüks metaller hoş duruyor.

ra

z-

/ emreozguder.gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.