DEKORASYONUN DİLİ

Dekorasyon dünyasını zenginleştiren coğrafyalar, yaşam felsefeleriyle kendilerine has bir dil oluştururlar.

Evim - - Evcİlİk - ASLIHAN IŞIN

Avrupa… Dünyada bazı diller, dekorasyondaki modern tarzlar gibi çok yaygındır, pek çok coğrafyada konuşulur. Modern stiller, yaygınlığı ve ortak bir dil oluşturması bakımından dekorasyon stillerinin İngilizce’sidir. 1920’li yıllarda Almanya’da doğan ve dünyayı saran Bauhaus akımı modern stillerin temelini oluşturur; sonradan doğacak akımlara ilham kaynağı olmuştur. Modernizmin, Avrupa ülkelerinde doğan ve kıtalar arası yayılan geniş etki alanı yalın çizgiler ve geometrik formlar üzerine kuruludur. Renkli ve karışık değildir; belki de dünyada bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi de budur. Modernizm dekorasyonun ‘dünya vatandaşı’ stilidir.

Asya…

Kimi diller, kıtalara özeldir; bu kıtalardan en karakteristik olanı Asya’da, aynı dilleri gibi kendine özgü kuralları olan ve başkalarına benzemeyen çok özel bir dekorasyon anlayışı geçerlidir. Asyalıların kültürlerini üzerine kurdukları sadelik anlayışı, yaşam felsefeleri gibi yaşam alanlarında da egemendir. Gereksiz eşyaların evin iyi enerjisini aldıklarına inanırlar. Dekorasyona dair her şey, bambu, ağaç, taş ve hasır malzemeler gibi basit ama doğal ve güçlüdür. Evlerde mümkün olabildiğince az eşya kullanılır ve tüm yaşam alanı çıplak ayakla gezilecek şekilde tasarlanır. Çünkü Asya evlerine ayakkabı ile girilmez ve zeminden çok yüksek eşyalar kullanılmaz. Sedir tarzı mobilyalar, çok çekmeceli dolaplar, el dokuması tekstiller bu dekoras- yon dilinin önemli öğeleridir. Afrika… Kimi diller yerel sayılarının çokluğuyla Afrika gibi onlarca ülkeye yayılır; kıtanın farklı bölgelerinde iki bine yakın dil konuşulur. Afrika’dan etkilenen dekorasyon stili, etnik ve coğrafi özellikler üzerine kuruludur; renkliliği, sıcaklığı ve dekoratif öğeleri sevenlerin tercihidir. Süslü ve kıvrımlı hatlar, el yapımı aksesuarlar ve doğal dokuma kumaşlar, orijinal desenler Afrika stilinin karakteristik öğeleridir. Afrika’nın kuzeyinde oryantal etki, doğusunda kabile kültürü, batısında ise safari geleneği sürdüğünden, ortaya farklı temalar çıkar. Renkli boncuklar, maskeler, heykeller, koyu renk ahşap mobilyalar, hayvan formlu aksesuarlar, zebra-leopar desenleri ve egzotik renkler Afrika tarzı dekorasyon dilinin güçlü destekleyicileridir.

Hindistan…

Kimi diller Hintçe gibi, ülke sınırları içinde konuşulur. Hindistan gibi ülkeler zengin ve köklü bir kültürün dekorasyon diline sahiptir. Hindistan’ın dekorasyon stili aynı filmlerindeki gibi neşeli ve renklidir. El işçiliği, gösterişli kumaşları, göz alıcı desenleri, parlak renkleriyle kültürün temellerini oluşturduğu, kendine özgü bir coğrafyayı temsil eder. Kırmızının, turuncunun, pembenin en iddialı tonları, turkuazla ve altın rengiyle birleşir; ipekler ve işlemeler bu gösterişi tamamlar. Büyük divanlar, yastıklar, cibinlikler, işlemeli yatak örtüleri, el yapımı oymalı m mobilyalar, pirinç ve bak kır aksesuarlar, fil desenler ri ve fil heykelcikleri, oryant tal desenler, varaklı aynala lar Hindistan’ın karmaşık k kültür yapısını ve çok dinli c coğrafyasını yaşam alanla larına taşır.

minden

www.jonathanadler.com

e

B

asli@asligibi.net

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.