MUTLU EVE DÖNÜŞÜM

Yaşam alanlarının iç karartıcı görünmelerinin en büyük sebeplerinden biri karakter eksikliği ya da herhangi bir ruh taşımamaları olabilir mi?

Evim - - Güneşlİ Ev -

Bir ev düşünün, ne kadar kaliteli malzeme ve mobilyalarla döşenmiş olsa da o evi, ev yapacak olan karakteristik özelliklerden yoksun olsun.

Bizler gibi evlerimizin de bir karakteri, bir ruhu olmalı.

Böylesi bir ev en modern stillere, en son teknolojiye sahip olsa da içinde yaşayanları mutlu etmeyecektir. Evi ev yapan, evde yaşayan kişi ya da kişiler hakkında bilgi veren detaylar olduğuna göre tutkunu olduğumuz fikirleri ya da neyi seviyorsak onu eve taşımaya çalışmak, mutlu karakterli bir ev yaratmanın sırrı galiba.

Mutlu eve dönüşüm için neler yapabiliriz?

• İster yatak odasının bütün duvarlarını, isterseniz yemek odasının sadece bir duvarını boyayın, boya ile evinize en hızlı ve kolay yoldan yeni bir görünüm katabilirsiniz. Eğer evde düzenli ve sakin bir hava istiyorsanız beyazı, klasik bir görünümle sıcaklık ve rahatlık istiyorsanız bej ve grinin birlikteliğini, biraz risk daha fazla enerji istiyorsanız turuncu tonlarını tercih edebilirsiniz. • Odanın tümünü duvar kağıdı kaplamak ise yoğun bir etki yaratabileceğinden, yatak odasında yatak başındaki duvarı ya da makyaj masasının arkasındaki boş yüzeyi duvar kağıdı kullanarak harika bir odak noktasına dönüştürebilirsiniz. Eğer küçük bir oda ya da giriş holü gibi küçük bir alan için duvar kağıdı uygulayacaksanız o zaman tüm duvarları kaplamak daha iyi bir sonuç verebilir. • Eve çeki düzen vermek ve fazla eşyalardan kur- tulmak da evdekii enerjiyi tazeleme- nin en etkili yolla- rından biri. Bu zorlu u görevi yerine getirerek evinizi depo görünümünden kurtarabilirsiniz. Hem de bedavaya… • Aslında evimizin dekorasyonu da kıyafetlerde oluşturduğumuz kombinlere benziyor. Eğer sadece çorapları ve ceketi giyip aynaya bakarsanız pek de hoş görünmezsiniz. Aynı şey odalar için de geçerli. Kanepe olmadan üzerine koyacak yastıklara sahip olmak pek bir anlam ifade etmeyeceğinden her şey yerli yerine oturduktan sonra odaya yerleştireceğiniz renkli bir vazo, dudağınıza sürdüğünüz ruj etkisini yaratacaktır. Sütun mumlar küpe, yaldızlı bir ayna ise şık bir kemer etkisinde olabilir. Sade bir oda güzel olabilir ancak aksesuarlarla zenginleştirilmiş bir oda daha güzeldir. • Eve yeni bir enerji katmanın en güzel yolu tabii ki taze çiçekler. Laleler, güller, ortancalar ve karanfiller sizi ve evinizi bir anda mutlu edebilir. Saplarını kısa keserek vazo ya da cam kaplarınızı çiçeklerle doldurup tüm evinize yayabilirsiniz. • Biraz risk almak da mutluluk kaynağı olabilir. Örneğin klasik beyaz ton yerine turkuaz bir yemek takımı ya da güvenli bir deve tüyü rengi yerine kavun rengi kadifeden bir koltuk her baktığınızda sizi gülümseten bir detay olabilir. Benzer şekilde büyük mobilya ve eşyalarda nötral renkler kullanmak güvenli bir seçim olsa da her zaman iyi bir enerji vermeyebilir. Örneğin lime yeşili bir kanepe iyi bir fikir olmasa bile bu renkte yastıklar mükemmel sonuç verebilir. • Evde duyularınıza hitap etmeyi de unutmayın. Kadife ve ipek gibi dokular, hoş kokulu mumlar, fonda sevdiğiniz bir müzik gibi görme, duyma, koklama ve dokunma duyularını harekete geçirecek detaylar bir odayı çok daha yaşayan, mutlu bir atmosfere dönüştürebilir.

n c d m

gunes.ulukus@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.